fbpx
אוסטריה למטיילים

אגם נויזידל – "הים הוינאי"

מקווה המים הסגור, הגדול ביותר במרכז אירופה. אגם נויזידל (בגרמנית Neusiedler See) נמצא במזרח אוסטריה ובחלקו בתוך הונגריה. האגם הוא מרכזה של שמורת טבע ובה מגוון בעלי חיים וצמחייה. האגם אינו עמוק כלל (העומק המקסימלי הוא 1.8 מטרים) ובחלקים רבים ממנו גדלים צמחי קנה גבוהים המספקים תנאי מחייה אידיאליים עבור בעלי חיים רבים ובעיקר ציפורים נודדות. בשל היותו מקווה מים סגור, האגם מרגיש בחלקים מסוימים כמאין ביצה גדולה ומימיו אינם צלולים בשל הבוץ הסמיך שבקרקעיתו. האגם נכנס בשנת 2001 לרשימת אתרי המורשת העולמיים של ארגון אונסק"ו.

ממצאים ארכיאולוגיים באזור מעידים כי ההתיישבות באזור אגם נויזידל החלה כבר בתקופה הניאוליטית. לאחר מכן הפך האזור לפופולרי בזמן האימפריה הרומית ובמקום היו מספר כפרים רומיים שנשתמרו בחלקם ונמצאים בצדו ההונגרי של האגם.

כיום, סביב האגם ישנם עיירות וכפרים רבים כדוגמת דונרסקירכןDonnerskirchen (בכפר זה ישנם סיורי לאמות) או העיירה פודרסדורף אם זה – Podersdorf am See שמשמשת כמקום מרכזי עבור גולשים ומבקרים המגיעים לאגם. בעיירה זו נמצאת  באופן משומר ויפה ביותר טחנת הרוח שנחשבת לאחת מהעתיקות ביותר באוסטריה.  

טחנת הרוח העתיקה

מקום נוסף הוא הכפר רוסט (Rust) שהתפרסם באיזור כולו בשל היותו מוקד משיכה עבור חסידות רבות. תושבי הכפר שמו על גגות הבתים שלהם קינים עבור החסידות ובתקופות האביב אפשר לראות את הציפורים המרשימות מקננות על גגות הבתים. 

חסידת מקננת על אחד מגגות הכפר רוסט

גם עיר הבירה של מדינת בורגנלנד – אייזנשטדט נמצאת במרחק נסיעה קצר מהאגם ובשל כך אפשר לשלב ביקור בארמון אסטרהאזי המרשים עם יום בילוי על שפת האגם.

אף על פי שהאגם הוא למעשה שמורת טבע מוגנת, הוא הפך גם לאטרקציה תיירותית פופולרית בקרב תושבי האזור ובעיקר עבור תושבי וינה. באגם ניתן לשוט בסירות פדלים, לעשות גלישת גלים וגם לדוג במקומות המיועדים לכך. תנאי מזג האוויר באזור זה ייחודיים ובסביבת האגם נושבת רוח חזקה במרבית השנה. בשל כך נערכות במקום זה לרוב תחרויות גלשני רוח בינלאומיות. 

סביב האגם ישנם מקומות המותרים בשחייה וגם בריכות ציבוריות לימי הקיץ החמים. תוכלו לראות את כל אפשרויות השחייה פה.

האגם המיוחד – נויזידל

אפשרויות בילוי נוספות במרחק נסיעה קצר מהאגם הן הספא המפנק סנט מרטין ובו בריכות חמות, סאונות ואזורי מנוחה וגם פארק השעשועים לילדים – הגדול ביותר באוסטריה.

רכיבה על אופניים 

עבור אוהבי רכיבה על אופניים ישנם כ-29 מסלולי אופניים בכול אזור האגם. ניתן לשכור אופניים במגוון מקומות לאורך האגם. אפשרות טובה למגיעים ברכבת היא לשכור אופניים בחנות האופניים בעיירה Neusiedel am See (נמצאת בסמוך לתחנת הרכבת) ומשם לצאת לרכיבה מסביב לאגם. אם אתם בכושר טוב, אפשר אפילו להקיף את האגם ביום אחד – כדאי להביא דרכון כי חלק מהמסלול הוא בהונגריה. אם אינכם מעוניינים ברכיבה מפרכת אפשר לרכב לחלקו הדרומי של האגם עד העיירה מורביש (Mörbisch am See) ומשם לשוט לצידו השני של האגם. על הסירה אפשר לקחת את האופניים ומהגדה השנייה להמשיך ברכיבה לכיוון פודרסדורף. השכרת אופניים ליום עולה בערך 15 אירו לאדם.

כך נראה אגם נויזידל ממעוף הציפור

 

מידע חיוני לביקור באגם

כתובת: Neusiedler See

איך מגיעים?

ניתן לנסוע ברכבת מתחנת הרכבות המרכזית של וינה (Wien Hauptbahnhof) לתחנת הרכבת בעיירה Neusiedl am See שנמצאת ממש בסמוך לשפת האגם. משך הנסיעה ברכבת הוא כ-40 דקות.

מפה:

השאר תגובה

* באמצעות טופס זה אתה מסכים עם האחסון והטיפול של הנתונים שלך על ידי אתר זה

מאמרים נוספים שיעניינו אותך