fbpx
אוסטריה למטיילים

מאוטהאוזן – אתר הזיכרון במחנה העבודה וההשמדה באוסטריה

העדויות לזוועות של מלחמת העולם השנייה והשואה נראות בבירור בכול רחבי אוסטריה, אך במיוחד במחנה הריכוז הגדול מאוטהאוזן (Konzentrationslager Mauthausen) שנמצא ליד העיירה מאוטהאוזן שבמדינת אוסטריה העילית.

מחנה הריכוז מאוטהאוזן הוקם ב-1938 ועד מהרה הפך למחנה המרכזי של האזור שניהל תחתיו כ-40 מחנות עבודה וריכוז סמוכים. עד שנת 1941 שימש המחנה לכליאת אויבי המשטר נאצי ולאו דווקא יהודים. משנת 1941 החלו לכלוא בו יהודים רבים בעיקר מצ'כיה והולנד.

האסירים שהיו במחנה סבלו מעינויים, תתתנאים ועבודות פרך. מרביתם מתו כתוצאה מעבודות הפרך שהטילו עליהם. מספר הנרצחים במאוטהאוזן נאמד במאות אלפים ומעריכים כי בין 120 ל-320 אלף בני אדם נרצחו בו. לפי הרישומים כ-38,000 מהנרצחים היו יהודים.

המחנה שוחרר בשנת 1945.

 

ביקור במחנה הריכוז

מאוטהאוזן משמש כיום כאתר הנצחה לשואה ולימוד על פשעי הנאצים בתקופה זו. כשמגיעים לפתח המחנה המוקף כולו בשדות מוריקים ונוף נפלא קשה לדמיין שבמקום כה שליו נעשו פשעים שלא יעלו על הדעת במהלך מלחמת העולם השנייה. מגדלי השמירה הגדולים והחומות הגבוהות מסתירים את הנעשה בתוך המתחם והוא נראה כמעוז מבוצר ומסוגר.

מסלול ההליכה מתחיל מחוץ למבנה המחנה ולאורכו רואים את השדות בהם היו מבלים החיילים במשחקי כדור בסופי השבוע ואת המקום בו היו האסירים אוספים את האבנים באופן מתיש ומתמשך עד שכלו כוחותיהם.

לאחר העלייה השביל מגיעים למקום בו נמצאות אנדרטאות גדולות לזכר הנספים הרבים. אנדרטה אחת היא עבור הקורבנות היהודיים. משם נכנסים דרך השער לתוך מתחם המחנה. בחלק זה נמצאים מבני המגורים הדלים בהם הצטופפו מאות אסירים, ללא שמיכות או מצעים וכמובן שללא חימום בימי החורף הקרים.

מאזור המגורים ממשיכים לתאי הגזים ולתנור המשרפה. לידם נמצא חדר השמות ובו מופיעים על הקירות על שמות הנספים. גודל הכתב שבו נכתבו השמות הוא כה קטן, כדי להכיל את הכמות הגדולה של הנרצחים שקיפחו את חייהם במחנה. כמו כן, ישנו ספר ענק ובו רשומים כל השמות של הנספים.

בסיום הביקור מגיעים לבית הקברות ובו מצבות רבות לזכר הנרצחים.

אפשר לבקר במחנה כחלק מסיור מודרך או פשוט לקחת מדריך אודיו ולהסתובב האופן עצמאי. ישנה גם מפה אינטראקטיבית ומפורטת ביותר עם כל המקומות החשובים שבמתחם. תוכלו לראות את המפה פה

 

 

צפו בסרטון מידע קצר על מחנה הריכוז (באנגלית)

 

מידע חיוני נוסף לביקור במאוטהאוזן

שעות פתיחה:

מה-1 במרץ עד ה-31 באוקטובר: ימי שני עד ראשון מהשעה 9:00 בבוקר עד 17:30. כניסה אחרונה בשעה 16:45.

מה-1 בנובמבר עד ה-28 בפברואר: בימי שלישי עד ראשון מהשעה 9:00 בבוקר עד 15:45. כניסה אחרונה בשעה 15:00. בימי שני סגור.

24,26,31 בדצמבר, 1 בינואר: סגור.

עלות: הכניסה למחנה הריכוז אינה כרוכה בתשלום. יש אפשרות להצטרף לסיור מודרך או לקחת מדריך אודיו בתשלום סמלי.

סיור מודרך (סיור של שעתיים) – 5 אירו.

מדריך אודיו – 3 אירו.

אתר רשמי

כתובת: Erinnerungsstraße 1, 4310 Mauthausen

איך מגיעים מוינה?

המרחק בין וינה למאוטהוזן הוא 190 קילומטרים והנסיעה אליו ברכב אורכת כשעתיים.

ניתן להגיע גם בתחבורה ציבורית. יש לנסוע ברכבת מוינה שיוצאת מתחנת הרכבות הראשית או מתחנת הרכבות המערבית (Westbahnhof) ומגיעה לעיר לינץ (Linz). משם יש לקחת את קו האוטובוס מספר 360 שנוסע לכיוון מאוטהאוזן. יש לרדת בתחנת Linzerstraße/Wasserwerk. מתחנת הירידה יש הליכה של כ1.5 קילומטרים בעלייה לעבר מחנה הריכוז.

כדי לבדוק את זמני הרכבות והאוטובוסים העדכניים ביותר כדאי ליהעזר בגוגל מפות. לחצו כאן לתכנון המסלול בגוגל מפות.

מפה

השאר תגובה

* באמצעות טופס זה אתה מסכים עם האחסון והטיפול של הנתונים שלך על ידי אתר זה

מאמרים נוספים שיעניינו אותך