fbpx
אוסטריה למטיילים

העיר אייזנשטדט וארמון אסטרהאזי

בלב העיר אייזנשטדט (Eisenstadt), בירת מדינת בורגנלנד, ישנו ארמון מרשים בסגנון הבארוק שנבנה עבור משפחת האצולה ההונגרית אסטרהאזי (Esterházy). הארמון נחשב לאחד ממבני הבארוק היפים באוסטריה ומספק הצצה מרהיבה לפאר שהיה בידיהם של האצולה האוסטרו-הונגרית בימי האימפריה.

במאמר זה תוכלו לקרוא על העיר אייזנשטדט וארמון אסטרהאזי המרשים. תוכלו לנווט בין חלקי המאמר באמצעות לחיצה על תוכן העניינים:

העיר אייזנשטדט (Eisenstadt) – עיר הברזל

העיר אייזנשטדט וארמון אסטרהאזי נמצאים מדרום לוינה, במרחק של כ-12 קילומטרים מגבול עם הונגריה. בעיר חיים כיום כ-15,000 תושבים. זוהי עיר עתיקה וקטנה שהוקמה עוד בתקופת עידן ברזל (במאה ה-8 לפני הספירה). העיר קיבלה את שמה מאחר ואזור זה היה עשיר בברזל ובו היו כורים וסוחרים במתכת זו בתקופות קדומות. בזמן שלטון ההונגרים על העיר היא נקראה Kismarton.

אייזנשטדט נמצאת בדרך מהונגריה לוינה. בימים של שלום, מיקום זה הוא אידיאלי בהחלט, אך בתקופות מלחמה סבלה העיר מפלישות וחורבן.

לאורך ההיסטוריה העיר נכבשה ונהרסה מספר פעמים – על ידי צבא אוסטריה, על ידי המונגולים, על ידי הטורקים ועל ידי צבאו של נפוליאון. נוסף על כך במהלך השנים פרצו בעיר שרפות גדולות ומשמעותיות שהחריבו חלקים רבים ממנה. אם לא די בכך, בזמן מלחמת העולם השנייה הופגזה העיר קשות על ידי כוחות בעלות הברית ולבסוף נכבשה על ידי הצבא הסובייטי שנשאר לשלוט בה עד 1955.

הפריחה של העיר החלה בשנת 1649 כאשר היא עברה לידיהם של משפחת אסטרהאזי ההונגרית. בזכותם קיבלה העיר את מראיה כיום. הנסיכים ההונגרים לבית אסטרהאזי פיתחו את העיר ובנו בה מבנים מרשימים (בעיקר הם השקיעו בארמון שלהם). בתקופתם התגורר בעיר המלחין הדגול יוזף היידן שמונה להיות המנצח הראשי של תזמורת המלוכה שנגנה באירועי היוקרה של הנסיכים ההונגרים. עד היום נמצא קברו של היידן בכנסיית ברגקירכה (Bergkirche) שבעיר.

הכנסייה בה נמצא קברו של היידן

הקהילה היהודית – אחת מ-7 קהילות בורגנלנד

בבורגנלנד קיבלו היהודים חסות מהשליטים ובזכות כך שגשגו החיים היהודיים באזור זה. ברחבי המדינה היו פזורות קהילות יהודיות רבות והיו בה מרכזי דת חשובים. כיום קהילות בורגנלנד נקראות בשם הכולל – 7 הקהילות (Siebengemeinden).

הקהילה היהודית של אייזנשטדט הייתה אחת מהעתיקות ביותר בהונגריה. כבר בשנת 1296 התגוררו בה יהודים וקיבלו בה הגנה ואפשרות לחיות. כאשר גורשו היהודים מוינה הם מצאו מקלט באייזנשטדט ותרמו לפיתוח העיר. לפני מלחמת העולם השנייה חיו בעיר 462 יהודים. בזמן המלחמה גורשו יהודי אייזנשטדט ביחד עם יהודי הקהילות האחרות בבורגנלנד למחנות ההשמדה. מרבית מקהילות אלה הושמדו לחלוטין בשואה וכיום חיים בכול בורגנלנד יהודים בודדים.

בעיר ישנו מוזיאון יהודי המציג את ההיסטוריה של יהדות אוסטריה (Österreichisches Jüdisches Museum).

המוזיאון נמצא בבית כנסת עתיק ומציג חפצים וכתבים הקשורים בקהילות היהודיות בבורגנלנד והסביבה. המוזיאון פתוח למבקרים בחודשים מאי עד אוקטובר (בימי שלישי עד ראשון מ-10:00 בבוקר עד 17:00, סגור בימי שני). עלות הכניסה היא 5 אירו. תוכלו למצוא מידע נוסף באתר המוזיאון. 

כתובת המוזיאון: Unterbergstraße 6, 7000 Eisenstadt

שרשרת בגטו היהודי של אייזנשטדט.
שרשרת בגטו היהודי של העיר. שימשה לסגירת הרחוב בשבת.

 

ארמון אסטרהאזי (Schloss Esterházy)

ארמון אסטרהאזי נבנה כבר במאה ה-13 כטירה מבוצרת לצורכי הגנה על העיר. היה זה מבנה טירה אופייני לימי הביניים עם תעלות מגן וקירות מבוצרים. בשנת 1649 קיבלו בני משפחת האצולה ההונגרית אסטרהאזי את הבעלות על ארמון והפכו אותו למקום מושבם. הארמון שימש את המשפחה כמעון קיץ וכמרכז ניהול עסקי המשפחה במשך 300 שנה. במהלך תקופה זו עבר המבנה שינויים ושיפוצים רבים. בני המשפחה השקיעו כסף רב והפכו את המקום מטירה פשוטה לארמון מפואר בסגנון הבארוק שתאם את אורח חייהם הראוותני. בכול מספר שנים החל פרויקט הרחבה ושיפוץ בארמון, חלק מהפרויקטים היו הצלחה נהדרת וחלקם נכשלו כתוצאה מהמלחמות הרבות שפקדו את העיר.

בשנת 1945, בסוף מלחמת העולם השנייה עבר הארמון לידי המדינה ושימש כמשרד עבור הממשלה האזורית של מדינת בורגנלנד. במשך שנים רבות שימש הארמון עבור משרדי הממשלה, אך כיום הוא משמש בעיקר כאטרקציה תיירותית. במקום מתקיימים קונצרטים, תערוכות וסיורים מודרכים למבקרים. עד היום הארמון בבעלות משפחת אסטרהאזי.

הכניסה לארמון

 

לרכישת כרטיסים אונליין לכניסה מהירה לארמון אסטרהאזי

 

חדרי הארמון החשובים:

היכל היידן (Haydnsaal)

אולם זה הוא המרשים שבאולמות הארמון. גודלו ויופיו המרהיב הם העדות הטובה ביותר לכוחם ועושרם של בני משפחת אסטרהאזי בעבר. האולם נקרא על שם המלחין המפורסם יוזף היידן שהופיע ויצר עבור משפחת אסטרהאזי במשך כמעט 40 שנה. כיום האולם משמש עבור קונצרטים מגוונים.

היכל היידן

 

היכל האימפריה (Empiresaal)

אולם זה שימש עבור אירועים ומסיבות והוא נמצא בחלקו הדרומי של הארמון. האולם הגדול מתהדר בחלונות גדולים המביטים לחצר הארמון, נברשות עתיקות ותנורי הסקה עתיקים מהמאה ה-19.

 

חדרי הטקסים

חדרים אלה שימשו עבור פגישות רשמיות וטקסים עבור אישים חשובים שהגיעו לארמון. הם נבנו ועוצבו בתחילת המאה ה-19 על ידי הארכיטקט הצרפתי צ'ארלס מורו.

 

הסלון הסיני הקטן והגדול

עם התגברות המסחר של אירופה עם המזרח הרחוק במאה ה-18 החל טרנד בקרב משפחות האצולה האירופאיות לעצב חלק במקום מגוריהם עם חפצים סיניים עתיקים. גם משפחת אסטרהאזי עשתה זאת ובאמצע המאה ה-18 הוקמו בארמון הסלון הסיני הגדול והקטן. אלו חדרים מעוטרים במוטיבים סיניים שונים ומתארים את חיי הסינים בעת חגיגות השנה הסינית החדשה. החדרים נותרו ללא שינוי של ממש מהמאה ה-18 והם מרשימים ביופיים.

 

היכל המראות

היכל זה נמצא ממול להיכל היידן והוא שימש בעבר כאולם קבלת הפנים של הארמון. המרפסת שבחלקו הקדמי של האולם מאפשרת לראות נוף פנורמי נהדר על כיכר הארמון, האורוות המלכותיות ואפילו עד אגם נויזידלר הגדול.

 

חדר התפילה של הארמון

חדר זה מעוצב בסגנון הבארוק ובו מזבח עתיק וכן עוגב מרשים מימיו של יוזף היידן.

כך נראה הארמון

 

גני הארמון

סביב הארמון ישנם גנים מרהיבים ביופיים. חלק מהגנים הוקמו עוד בימי הביניים בהם שימש הארמון כטירה מבוצרת. לאחר שבני אסטרהאזי קיבלו בעלות עליו הם הרחיבו ושיפצו את המבנה וכמובן את הגנים המקיפים אותו. בתחילת המאה ה-19 הוכפל שטחם של גני הארמון והם עוצבו מחדש בצורה יוצאת דופן. בתקופה זו הם נחשבו לאחד מהגנים המלכותיים היפים ביותר וכללו מדשאות, שטחים מיוערים, בריכות ונחלים. ברחבי הגן פוזרו פסלים מרשימים ונבנו מספר מבני גן חשובים. המבנים שהוקמו בגן הם בית החממה (האורנז'רי), הגלורייטה (נקראת גם מקדש מריאן) וכן מקדש לאופולדינה ובה פסלה היפה של הנסיכה לאופולדינה אסטרהאזי עשוי אבן שיש מבריקה.

גני הארמון

 

מה אפשר לעשות בארמון אסטרהאזי?

הארמון הוא ללא ספק האטרקציה המרכזית של העיר אייזנשטדט. בארמון מתקיים סיור מודרך, תצוגות מאוספי משפחת אסטרהאזי וכן קונצרטים עם אמנים מרחבי העולם. כחלק מהארמון ישנו גם מוזיאון יין.

סיור מודרך בארמון

הסיור בארמון מציג את אורח החיים הראוותני ואת הפאר של משפחת אסטרהאזי. הסיור עובר בחדרי המגורים של נשות אסטרהאזי וכן בחדר התפילה של הארמון וכמובן שבהיכל היידן המפורסם.

עלות הסיור: מבוגר – 12 אירו. מחיר מוזל – 10 אירו. כרטיס משפחתי – 25אירו.

הסיור מתקיים בכול יום.

לרכישת כרטיסים אונליין לכניסה מהירה לארמון אסטרהאזי

 

תצוגות הארמון

בארמון ישנן תצוגות של אוצרות משפחת אסטרהאזי הכוללות אוסף כלי כסף נדיר, ריהוט עתיק, ציורים וחפצים אישיים.

בנוסף, ניתן לבקר בתצוגה בארמון העוסקת בחייו של יוזף היידן ובפעילותו עבור משפחת אסטרהאזי במשך כ-40 שנה. זוהי תצוגה אינטראקטיבית המתמקדת בכול מהלך חייו של המלחין המפורסם. לרכישת כרטיסים אונליין לכניסה מהירה לתערוכת היידן. 

כיום ישנה גם תצוגה זמנית על חייה של הנסיכה מלינדה אסטרהאזי שנפטרה בשנת 2014.

 

מידע חיוני נוסף לביקור באייזנשטדט וארמון אסטרהאזי

שעות פתיחה:

1 במאי עד ה-30 בספטמבר: בכול יום מ-10:00 בבוקר עד 18:00

1 באוקטובר עד ה-4 בנובמבר: בכול יום מ-10:00 בבוקר עד 17:00

5 בנובמבר עד ה-31 בדצמבר: יום שישי עד ראשון, ובחגים מ-10:00 בבוקר עד 17:00

אם תרצו ליהנות מקונצרט מוזיקלי בהשראת היידן תוכלו לראות פה את רשימת הקונצרטים הקרובים.

אתר רשמי

לרכישת כרטיסים אונליין לכניסה מהירה לארמון אסטרהאזי

כתובת: Esterhazyplatz 1, 7000 Eisenstadt

איך מגיעים מוינה?

מתחנת הרכבות הראשית של וינה (Wien Hauptbahnhof) ישנה רכבת היוצאת בכול שעה ומגיעה לתחנת הרכבת באייזנשטדט. כדי להגיע לתחנת הרכבות של וינה יהיה עליכם לנסוע ברכבת התחתית בקו האדום U1 ולרדת בתחנת Südtirolerplatz Hauptbahnhof.

כשתגיעו לתחנת הרכבת באייזנשטאט יהיה עליכם ללכת כ-20 דקות ברגל עד לארמון.

תוכלו לתכנן את המסלול שלכם באתר הרכבות. 

מפה:

השאר תגובה

* באמצעות טופס זה אתה מסכים עם האחסון והטיפול של הנתונים שלך על ידי אתר זה

מאמרים נוספים שיעניינו אותך