fbpx
אוסטריה למטיילים

העיר זלצבורג (Salzburg) – המדריך השלם לביקור בבירת חבל זלצבורג

מה לראות? מה לעשות? מה מזג האוויר? איפה לישון? איפה לאכול ולשתות? איפה כדאי לעשות קניות? איך להיכנס לכול האטרקציות בחינם? כל זאת ועוד המון מידע שימושי מופיע פה במדריך המקיף ביותר על העיר זלצבורג - בירת חבל זלצבורג היפה שבאוסטריה.

העיר זלצבורג – לצלול לעולם של מוזיקה ותרבות

העיר זלצבורג או בשמה התיירותי "העיר של מוצרט" היא בירת חבל זלצבורג. בעיר חיים כ-150,000 תושבים מה שהופך אותה לעיר הרביעית בגודלה באוסטריה (אחרי וינה, גראץ ולינץ). בזלצבורג נולד וגדל המלחין המפורסם וולפגנג אמדאוס מוצארט והסרט המפורסם "צלילי המוזיקה" צולם בחלקו בתוך העיר.

משמעות השם זלצבורג הוא "טירת המלח" – זכר לכריית המלח הרבה שנעשתה באזור והפכה אותו לכה עשיר ומשגשג. המלח, או כפי שמכנים אותו "הזהב הלבן" הפך את זלצבורג לאחד אזורים העשירים ביותר באירופה של המאה ה-17.

מבט על נופי העיר זלצבורג
מבט על נופי העיר זלצבורג

העיר נמצאת על גדותיו של נהר זאלצאך ומצפון לרכס הרי האלפים, בגובה של 430 מטרים מעל פני הים. ההר הקרוב ביותר לעיר נקרא אונטרסברג (Untersberg) וגובהו הוא 1,972 מטרים מעל פני הים. בנוסף, העיר מתאפיינת בשילוב נהדר בין גבעות יפות למבנים עתיקים. מרכז העיר העתיקה משומר להפליא ובו מבנים נהדרים בסגנון הבארוק. בשל כך, נחשב המרכז של זלצבורג לאתר מורשת עולמי של אונסק"ו.

אפשר לבלות בקלות שניים או שלושה ימים בעיר זלצבורג עצמה. כדי שתהיו מוכנים לטיול בעיר הנפלאה, הכנו עבורכם מדריך מקיף ביותר עם כל המידע החיוני ביותר לטיול. המשיכו לקרוא ומצאו את המידע החשוב ביותר לביקור בבירת זלצבורגרלנד!

 

סיפורה של העיר זלצבורג – מהעת העתיקה ועד ימינו

האזור המישורי שמצפון להרי האלפים שימש כאזור מחייה עבור בני אדם עוד מתקופות קדומות ביותר והקלטים חיו באזור זה. כאשר היה האזור תחת שליטתה של האימפריה הרומית אוחדו היישובים הקלטים הקטנים והפכו לעיר אחת. בזמן הרומאים נקראה העיר יובאבום (Juvavum) והייתה לעיר חשובה בגבולה הצפוני של האימפריה. לאחר תבוסתם של הרומאים וקריסתה של האימפריה, ננטשה העיר כמעט לחלוטין וכמעט שהפכה לעיי חורבות.

כתבים עתיקים מתארים את תקומתה של העיר בזכותו של הקדוש רופרט שמונה להיות בישוף במאה ה-8 לספירה מטעם הדוכס של חבל בוואריה. רופרט הקים בעיר את הכנסייה שלו והפך אותה למרכז דתי פעיל. הוא זה ששינה את שמה של העיר לזלצבורג בשל כלי השייט שהיו עוברים בנהר, דרך העיר, ונושאים עליהם מלח מהמכרות שפעלו באזור. העוברים בנהר נדרשו לשלם מס מעבר כדי להמשיך בדרכם וכך החלה העיר להתעשר. במאה ה-11 הוקמה טירת זלצבורג שנועדה להגן על האזור.

במאה ה-14 זכתה העיר בעצמאות מחבל בוואריה ושימשה כמקום מושבו של הארכיבישוף של זלצבורג שפעל מטעם האימפריה הרומית הקדושה. העיר המשיכה להתעשר ובמאה ה-17 נבנה מרכז העיר מחדש בסגנון הבארוק והתווספו לו ארמונות וכנסיות מפוארות.

בתחילת המאה ה-19 לאחר נפילתה של האימפריה הרומית הקדושה, סופחה העיר לאימפריה האוסטרית החדשה שהוקמה, אך כמה שנים לאחר מכן, ב-1809, עברה לידי ממלכת בוואריה לאחר התבוסה של אוסטריה בקרב ואגראם כנגד נפוליאון. רק ב-1816 הושב חבל ארץ זה לידי אוסטריה.

 

זלצבורג במלחמת העולם השנייה 

בזמן מלחמת העולם השנייה, הייתה העיר תחת שלטון הנאצים וכוחות צבא גרמנים חנו באזור העיר. יהודי העיר גורשו למחנות עבודה וההשמדה ובית הכנסת נחרב. לאורך המלחמה הופצצה העיר כ-15 פעמים וכ-46% מהבניינים בעיר נפגעו בהפצצות הרבות. למרבה המזל, מרבית המבנים בעיר העתיקה, הקתדרלה והגשרים נותרו עומדים ללא פגע. ב-1945 כבשו את האזור כוחות אמריקנים ואזור זה הפך לחלק משטחי אוסטריה שהיו תקופה תחת שלטון האמריקנים.

אחרי תום המלחמה, הפכה זלצבורג לבירת חבל זלצבורג והכיום היא משמשת כיעד תיירותי פופולרי ביותר. מרכז העיר העתיק ונופי ההרים היפים מושכים לעיר תיירים רבים מכול העולם, אך גם עצם היותה מקום הולדתו של מוצרט ומקום הצילומים של הסרט "צלילי המוזיקה" מהווים מרכיב חשוב בקידום התיירות לעיר.

 

היהודים בזלצבורג – אז והיום

העיר זלצבורג הייתה ידועה לאורך ימי הביניים כמקום דתי ביותר שנשלט במשך שנים רבות על ידי הארכיבישופים והנצרות הקתולית. על אף היותה עיר נוצרית הדוקה, יהודים רבים חיו בה.

היהודים הגיעו לזלצבורג עוד בתקופת הרומאים וחיו בה במשך מאות רבות של שנים. גם אחרי נפילתה של האימפריה הרומית וקריסתה של העיר הרומית יובאבום המשיכו להתגורר בעיר ולקחו חלק משמעותי בהתפתחותה.

כתבים עתיקים מוכיחים שכבר במאה ה-12 היה בלב העיר רחוב שנקרא רחוב היהודים (Judengasse) ובו היה בית כנסת עתיק (במקום זה יש מלון יוקרתי כיום).

במאה ה-15 חוו יהודי העיר פוגרומים קשים ונאסר עליהם להתיישב בתחומי העיר. איסור זה מנע מקהילה יהודית להתפתח בזלצבורג עד המאה ה-19. ב-1893 הוקם בית כנסת ולאחר מכן גם בית קברות יהודי. יהודים חשובים התגוררו בעיר בתקופה זו כדוגמת הסופר סטפן צוויג, הרצל (היה בעיר תקופה קצרה), אדולף אלטמן, מקס ראיינהרט ועוד.

בתקופת השואה, הוחרמו נכסיהם של היהודים, נחרב בית הכנסת ורבים גורשו או נשלחו למחנות ההשמדה. כיום הקהילה היהודית מונה כ-100 חברים ובית הכנסת שוקם ומשמש עבור תפילות וצרכי הקהילה. ראש הקהילה היהודית בזלצבורג הוא מרקו פיינגולד והוא בן 105.

 

בית חב"ד בזלצבורג

בזלצבורג יש בית חב"ד בניהולו של הרב דויד נוסבאום. בית חב"ד נמצא בכתובת: Schwarzparkstrasse 11. האימייל של הרב: davidnussbaum770@hotmail.com הטלפון: 0043662875665

 

מזג האוויר בזלצבורג לאורך השנה 

העיר זלצבורג מתאפיינת במזג אוויר מתון יחסית לאזור. חודשי החורף קרים מאוד ובחודשים דצמבר – פברואר הטמפרטורה נעה סביב ה-0 מעלות. חודשי הקיץ אינם חמים במיוחד עם טמפרטורה ממוצעת של כ-19 מעלות לאורך היום. מבחינת גשמים, חודשי הקיץ גשומים יותר בדרך כלל ובממוצע יש כ-11 ימים גשומים בחודש. חודש יוני הוא הגשום ביותר מבין חודשי השנה עם כ-15 ימי גשם בממוצע. בחודשי הקיץ כמובן יש יותר שעות שמש ובין מאי לספטמבר יש בממוצע כ-7 שעות שמש ביום.

לצפייה בטמפרטורות העדכניות והתחזית

 

אטרקציות מומלצות

אין ספק שבזלצבורג יש המון מה לראות ולעשות וצריך לפחות יומיים או שלושה כדי ליהנות מכול מה שיש לעיר להציע. בכדי להקל על הבחירה בין האפשרויות הרבות בחרנו את האטרקציות המומלצות ביותר שבעיר כדי שתוכלו לדעת במה להתמקד.

 

אטרקציות מומלצות בעיר העתיקה

העיר העתיקה של זלצבורג (בגרמנית Altstadt) נמצאת ממש על גדות נהר הזאלצאך (Salzach) והיא אחת מהיפות והמשומרות ביותר שמצפון לרכס האלפים. בשל כך, היא נכללת ברשימת אתרי המורשת עולמית של אונסק"ו משנת 1996. רחובות העיר העתיקה צרים, מרוצפים באבנים קטנות, ולאורכם המון מבנים עתיקים מימי הביניים או מתקופת הבארוק.

העיר העתיקה של זלצבורג
מבני העיר העתיקה של זלצבורג

 

מרבית האטרקציות של העיר זלצבורג נמצאות ברחבי העיר העתיקה ובמרחק הליכה קצר אחת מהשנייה. בחלק זה מוזכרות 16 אטרקציות חשובות שמומלץ לראות במהלך ביקור בעיר העתיקה

הרחוב המרכזי של העיר העתיקה נקרא רחוב Getreidegasse. זהו מדרחוב פעיל שלאורכו בתים עתיקים מימי הביניים, המון חנויות קטנות, בתי קפה ומסעדות. כדאי ללכת בסמטאות הצדדיות ולגלות את החצרות הפנימיות שפחות גלויות לעין, אך מרשימות בהחלט. מלבד חנויות, ברחוב זה נמצא בית הולדתו של המלחין המפורסם מוצרט (Mozart’s Geburtshaus). בבית זה חיי מוצרט במשך 17 שנה וכיום יש בו מוזיאון המציג את חיי המלחין הדגול ומספר כלי נגינה שהיו שייכים לו.

בקצה המזרחי של רחוב הקניות מתחיל רחוב Kranzlmarkt ולידו נמצא בית העירייה העתיק של זלצבורג (Altes Rathaus). מבנה זה היה בעבר מבנה מגורים של משפחה בורגנית אמידה, אך נקנה על ידי העיר במאה ה-15 כדי לשמש כבית העירייה. למבנה יש מגדל פעמון מרשים ויפה ביותר.

בהמשך רחוב זה מתחיל רחוב היהודים (Judengasse) הצר והעתיק וגם לאורכו חנויות קטנות ובתי קפה. מספר בתים לאורך הרחוב הם בעלי חשיבות היסטורית בבית מספר 15 היה בימי הביניים בית כנסת עתיק וגם המלחין היינריך ביבר (Heinrich Biber) התגורר בבית מספר 13 במאה ה-17. בחזית בית מספר 3 ישנו עיטור קיר מרשים בסגנון הארנובו, היחיד מסוגו בעיר זלצבורג.

 

לב העיר – האטרקציות שלא תרצו לפספס

במרחק הליכה קצר מרחוב היהודים נמצאת כיכר גדולה שנקראת כיכר מוצרט (Mozartplatz) ובמרכזה פסל גדול של מוצרט ואנדרטה לזכרו. בסמוך לכיכר נמצא מתחם ארמונות מרשים שנקרא Domquartier וכולל את ארמונות רזידנץ (Residenz) שהיו מקום מושבם של הארכיבישופים. בין הארמונות ישנה כיכר גדולה שנקראית כיכר רזידנץ (Residenzplatz) ובה מזרקה שנחשבת ליפה ביותר בזלצבורג (Residenzbrunnen).

ליד הכיכר נמצאת הקתדרלה המרכזית של זלצבורג (Dom zu Salzburg), קתדרלה זו מוקדשת לסנט רופרט, מקים העיר והיא נבנתה כבר במאה ה-8, אך חודשה בשל שריפה במאה ה-12 ולאחר מכן במאה ה-17 נבנתה מחדש לחלוטין בסגנון הבארוק אחרי שריפה נוספת שפגעה במבנה. השיפוץ האחרון שנעשה בקתדרלה היה בשנת 1959, אך ללא שינוי של ממש במראה המקורי שלה. בכנסייה זו הוטבל מוצרט. ההיכל של הקתדרלה מעוטר להפליא ומרשים ביופיו, אך גם מבחוץ היא יפה ביותר.

מאחורי הקתדרלה ישנה כיכר גדולה (Kapitelplatz) שבה היה בעבר המנזר של הקתדרלה. כיום ניצב במקום פסל מודרני שנקרא Sphaera. הפסל הוא בעצם כדור זהב גדול ועליו עומד פסל של אדם קטן.

מהכיכר אפשר המשיך לכיוון מנזר פטרוס הקדוש (Stift Sankt Peter) שהוקם כבר במאה ה-7 והיווה את אחד המרכזים הנוצרים החשובים של העיר. מנזר זה הוא העתיק ביותר מבין המנזרים במדינות דוברות הגרמנית. ליד המנזר נמצא בית הקברות העתיק (Petersfriedhof) ממש למרגלות הגבעה הנשאה מונצ'סברג (Mönchsberg). בית קברות זה הוא מהעתיקים ביותר בעולם ובו ישנן קטקומבות עתיקות שנבנו בתוך הגבעה שמעליו.

מבית הקברות ניתן לעלות לראש גבעת מונצ'סברג, בגובה של 540 מטרים מעל פני הים. שם נמצאת טירת זלצבורג המבוצרת (Festung Hohensalzburg) שנבנתה כבר בימי הביניים ומעולם לא נכבשה. זוהי אחת הטירות הגדולות ביותר ששרדו מימי הביניים.

 

מוזיאונים מומלצים בעיר העתיקה

בתוך ארמונות רזידנץ שבלב העיר העתיקה נמצאים מספר מוזיאונים מעניינים כמו מוזיאון העיר זלצבורג (Salzburg Museum) שמציג ציורים מהמאה ה-19 ועד ימינו ומוזיאון הפנורמה (Panorama Museum) ובו ציור פנורמי של זלצבורג משנת 1829. ניתן גם לערוך סיור בתוך מתחם זה כחלק מהמוזיאון שנקרא מוזיאון Domquatrier.

אם אתם אוהבים במיוחד מוזיאונים, יהיה עליכם לחזור לצד השני של העיר העתיקה כדי לבקר במוזיאון ההיסטוריה של הטבע (Haus der Natur) שבו מיצגים מעניינים על עולם הטבע לאורך אלפי שנים.

 

כמובן שבעיר העתיקה יש עוד מוזיאונים, כנסיות ומבנים עתיקים רבים, אך אם אתם מגיעים לזמן קצר, כדאי להתמקד במקומות שציינו למעלה משום שהם החשובים ביותר בעיר העתיקה.

 

אטרקציות נוספות

מעבר לנהר זאלצבאך וכן בדרום העיר 6 אטרקציות נוספות שכדאי לכלול גם כן בטיול בעיר זלצבורג. תוכלו למצוא כאן את המידע החיוני ביותר לביקור באטרקציות הללו:

בית מגוריו של מוצרט

כמו שכבר הספקתם לגלות, כמעט כל פינה בעיר קשורה איכשהו למוצרט. גם מעבר לנהר תוכלו לבקר בבית ששימש את משפחת מוצרט בין השנים 1773 עד 1787. בית זה גדול יותר מהבית שבלב העיר העתיקה ויש בו 8 חדרים. כיום הוא משמש כמוזיאון המציג חלקים נוספים מחייו של המלחין הדגול. קראו עוד על ביקור במוזיאון.

 

ארמון מיראבל והגנים

ארמון מיראבל והגנים שלו (Schloss Mirabell & Mirabellgarten) נמצאים מעבר לנהר, אך נחשבים עדיין חלק מהמרכז ההיסטורי של העיר זלצבורג. מבנה הארמון הוקם ב-1606 עבור וולף דיטריך רייטנאו שהיה שליט האזור.

גני הארמון מרשימים אף הם ומעוצבים בסגנון הבארוק הסימטרי והמסודר. בגנים ישנן מזרקות יפות, בית חממה עתיק, גן ורדים, גן הננסי ותיאטרון חצר. כשעומדים בתוך הגנים ניתן להשקיף על הנוף היפה של טירת זלצבורג. קראו עוד על ארמון מיראבל והגנים המלכותיים. 

ארמון מיראבל והגנים
ארמון מיראבל והגנים המרשימים

 

ארמון הלברון, המזרקות המרקדות והגנים

בחלקה הדרומי של העיר נמצא מבנה ארמון מרשים ועתיק. בגני הארמון ישנו מופע מזרקות מרקדות שמשעשע את המבקרים בארמון כבר מאות שנים! קראו עוד על ארמון הלברון הנהדר

ארמון הלברון
ארמון הלברון והמזרקות

 

גן החיות של זלצבורג

בשטח הגנים הגדולים של ארמון הלברון ישנו גן חיות גדול עם כ-1,200 בעלי חיים. הגן מתאים במיוחד לילדים. מידע נוסף במאמר המורחב שהכנו על גן החיות.

כתובת: Zoo Salzburg ,Hellbrunner Straße 60, 5081 Anif/Salzburg

אתר רשמי

 

מבשלת הבירה שטיגל

מבשלת הבירה של זלצבורג שנקראת שטיגל (Stiegl) היא הגדולה ביותר באוסטריה. מרכז המבקרים של המבשלה נמצא בעיר והוא מספק חווייה מהנה ומשכרת חושים. קראו עוד על מבשלת הבירה שטיגל

 

האנגר 7

אם אתם חובבי כלי טיס ומכוניות מרוצים או סתם רוצים לאכול במסעדת מישלן – אל תחמיצו ביקור בהאנגר 7! זהו מוזיאון כלי הטייס ומכוניות המירוצים של רדבול. קראו עוד במאמר המורחב שהכנו.

האנגר 7 זלצבורג
מתחם האנגר 7 של רדבול

 

 

3 עמדות תצפית על העיר זלצבורג

אחת הסיבות שהעיר זלצבורג כה יפה היא משום שיש בה שילוב נהדר בין מבנים עתיקים וגבעות מרשימות. ממש בתוך שטח העיר יש מספר גבעות המעניקות אפשרות לתצפית נהדרת. הגבעות המומלצות ביותר מבחינת נופים וקרבה למרכז העיר הן:

1. מונצ'סברג (Mönchsberg)

גבעה זו נמצאת ממש בלב העיר העתיקה ועליה ניצבת טירת זלצבורג. הגבעה מתנשאת לגובה של כ-540 מטרים מעל פני הים וממנה ניתן להשקיף על מבני העיר העתיקה. ניתן לעלות ברגל לראש הגבעה או לקחת את הפוניקיולר מלב העיר העתיקה. העלייה בפוניקיולר אורכת 30 שניות. אם יש לכם את כרטיס ההנחות של זלצבורג תוכלו לעלות ולרדת פעם אחת בחינם.

מפה:

 

2. קפוצינרברג (Kapuzinerberg)

מעברו השני של נהר זאלצאך נמצאת גבעה נוספת בגובה של 640 מטרים מעל פני הים. על גבי הגבעה יש מנזר עתיק וכן את ביתו של הסופר היהודי המפורסם סטפן צוויג.

גבעה זו נחשבת ל"ריאה הירוקה" של העיר והיא מיוערת ומלאה בצמחייה. ניתן לצאת למגוון מסלולי הליכה בחיק הטבע ובסופם להגיע לראש הגבעה בכדי ליהנות מהנוף המרשים של העיר העתיקה.

הטיול במעלה גבעה זו מומלץ לימים יפים ולא גשומים משום שהוא דורש הליכה ממושכת בשבילים בטבע.

מפה:

 

3. גבעת הלברון (Hellbrunner Berg)

גבעה זו נמצאת בחלקה הדרומי של העיר, בשטח הגנים של ארמון הלברון. על הגבעה ישנם מספר מבנים עתיקים וניתן להשקיף מרחוק על העיר העתיקה והטירה של זלצבורג.

מפה:

אם אתם מוכנים לצאת מתחומי העיר וליהנות מתצפית נהדרת על האזור כולו, אפשר לנסוע לשני הרים מרשימים שנמצאים באזור. ההרים הם:

 • הר גאיסברג (Gaisberg)
 • הר אונטרסברג (Untersberg).

בשני המקומות יש מסלולי הליכה בחיק הטבע. הר אונטרסברג מתנשא לגובה של 1,972 מטרים מעל פני הים ויש רכבל שמוביל ישירות לפסגה.

 

שייט בנהר הזאלצאך

שייט בנהר החוצה את העיר זלצבורג הוא חוויה נהדרת. השייט רגוע ומוביל לארמון הלברון הנהדר. קראו עוד על השייט החוויתי

הנהר של זלצבורג
נהר זאלצאך החוצה את העיר זלצבורג

 

שני טיולי יום מומלצים מחוץ לעיר

אם אתם מתכננים לשהות בעיר מספר ימים, תוכלו להעשיר את הביקור באמצעות שני סיורים מודרכים מומלצים שבהם תוכלו לראות גם את האזור שמסביב לעיר.

1. טיול לקן הנשרים בגרמניה

במרחק נסיעה די קצר מהעיר, מעבר לגבול עם גרמניה, נמצא אתר בעל חשיבות היסטורית רבה – זהו כמובן קן הנשרים – מקום מגוריו של אדולף היטלר. בסיור המודרך הזה תסעו קודם כל לדרום זלצבורג ותראו את ארמון הלברון ומשם תמשיכו לקן הנשרים. במקום תשמעו הסברים על ההיסטוריה של המקום ותוכלו להתרשם מהנופים המרהיבים על האזור כולו. לפני הנסיעה חזרה לעיר זלצבורג תעצרו בעיירה הגרמנית הציורית ברכטסגאדן (Berchtesgaden). פרטים נוספים על הסיור ניתן למצוא כאן

 

2. מכרות המלח בגרמניה

טיול חצי יומי זה כולל ביקור במכרה המלח באוברזלצברג (Obersalzberg). במהלך הטיול תקבלו הסברים מעניינים מהמדריך המקומי ותוכלו ללמוד על עולמם של כורי המלח במאות השנים האחרונות. בתוך המכרה יש אגם תת קרקעי בו תשוטו בקצרה כחלק מהטיול. אחרי הביקור במכרה תמשיכו לעיירה הציורית ברכטסגאדן (Berchtesgaden) ומשם בחזרה למרכז העיר זלצבורג. פרטים נוספים על הסיור ניתן למצוא כאן

 

מסעדות ובתי קפה מומלצים

כחלק מהביקור בעיר אתם חייבים לנסות גם את הצד הקולינרי שלה. תוכלו למצוא מגוון מסעדות מסורתיות וגם כאלה בינלאומיות. רכזנו כאן מספר מסעדות מומלצות שכדאי להכיר:

 

St Peter Stiftskeller – Das Restaurant:

במקום זה מתקיימת ארוחה בליווי קונצרט עם מוזיקה של מוצרט. האוכל מתבסס על מנות אוסטריות מקומיות. בזמן שאתם אוכלים תוכלו ליהנות ממוזיקה קלאסית במיטבה. אפשר גם לשבת בחלק בו אין קונצרט ולשלם פחות. הארוחה עם הקונצרט עולה כ-50 אירו לאדם. יש להזמין מקום מראש!

שעות פתיחה: המקום פתוח מ-11:30 בבוקר עד 23:00. המטבח פתוח עד 22:00.

אתר רשמי

כתובת: Sankt-Peter-Bezirk ¼

 

Bärenwirt:

מסעדה אוסטרית מסורתית עם אוכל משובח. בימים יפים אפשר לשבת בחוץ במרפסת וליהנות מהנוף הנהדר. המסעדה לא נמצאת ממש במרכז, אך ניתן להגיע אליה בקלות באמצעות התחבורה הציבורית. יש להזמין מקום מראש!

שעות פתיחה: המקום פתוח מ-11:00 בבוקר עד 23:00. המטבח פתוח עד 21:30.

אתר רשמי

כתובת: Müllner Hauptstraße 8

 

קונדיטורית האוצר (Schatz Konditorei)

ממש בלב העיר העתיקה, מעבר לפינה מבית הולדתו של מוצרט ישנה קונדיטוריה מתוקה במיוחד. במקום תוכלו למצוא אוצר של ממש מגוון עוגות ומיני מתיקה באיכות הגבוהה ביותר.

שעות פתיחה: ימי שני עד שישי – 9:00 בבוקר עד 18:00. ימי שבת – 8:00 בבוקר עד 17:00.

אתר רשמי

כתובת: Getreidegasse 3

 

בית הקפה Wernbacher:

מבחוץ נראה המקום די מיושן וחסר חן, אך זוהי פנינה של ממש. המקום שעד לא מזמן היה הסוד הכמוס של המקומיים, הולך והופך פופולרי ביותר גם בקרב המבקרים בעיר. זהו בית קפה אוסטרי טיפוסי שמציע קפה משובח, ארוחות בוקר, צהריים וערב. השניצל שלהם משובח בהחלט! בשעות הצהריים המקום נעשה עמוס, כך שכדאי להגיע מוקדם או לאחר שעות הצהריים כדי לא להמתין לשולחן.

שעות פתיחה: ימי שני עד שבת – 9:00 בבוקר עד 23:00. ימי ראשון – 9:00 בבוקר עד 18:00.

אתר רשמי

כתובת: Franz-Josef-Strasse 5

 

קניות – מקומות מעולים לשופינג בזלצבורג

אחרי שביקרתם באטרקציות המרכזיות של העיר, תוכלו להעביר מספר שעות בביקור בחנויות היפות, בבתי הקפה המסורתיים ובמסעדות השונות שבלב העיר העתיקה. תוכלו לטעום מאכלים מקומיים מעניינים ולשתות בירה מרעננת מתוצרת מבשלת שטיגל המפורסמת.

מלבד החנויות שבעיר העתיקה ישנם כמובן קניונים גדולים עם חנויות מותגים רבות. שני הקניונים המרכזיים של זלצבורג הם קניון אירופארק וקניון העודפים שליד נמל התעופה. חשוב לזכור שאפשר לקבל החזרים על המע"מ עבור קניות מעל 75 אירו. בכדי ליהנות מהטבה זו יש לבקש בכול חנות שמאפשרת קנייה ללא מס, טופס מיוחד שאותו מציגים עם הקבלה לפני הטיסה חזרה.

 

מידע חיוני על הקניונים המומלצים:

קניון אירופארק (Europark) – מתחם קניות זה גדול במיוחד ומציע מגוון של 130 חנויות מותגים מקומיים ובינלאומיים. בקניון יש חנויות בגדים, תכשיטים, קוסמטיקה, אלקטרוניקה, הנעלה ועוד. תוכלו לראות את רשימת החנויות המלאה כאן

בנוסף, ישנו מתחם אוכל עם מגוון מסעדות וכן אזור פעילויות גדול לילדים (הגדול ביותר בעיר) עם אפשרות להשגחה בתשלום.

ניתן להגיע לקניון בתחבורה הציבורית באמצעות קו האוטובוס החשמלי מספר 1 שיוצא מהתחנה המרכזית או באמצעות קווי האוטובוס מספר 9 ו-28 שיוצאים ממרכז העיר (תחנת Hanuschplatz).

אם אתם מתניידים ברכב, יש חניון חינמי ענק בכניסה לקניון.

שעות פתיחה: ימי שני עד שישי מ-9:30 עד 19:00. יום שבת מ-9:00 עד 18:00. ביום ראשון הקניון סגור.

אתר הקניון

כתובת: Europastraße 1, 5020 Salzburg

מפה:

 

קניון העודפים (Designer Outlet Salzburg)

קניון זה הוא המקום הטוב ביותר לרכוש בגדי מעצבים ומותגי על בהנחות גדולות של בין 30% ל-70% מהמחיר! בקניון יש כ-100 חנויות מותגים וכמובן מגוון מסעדות ובתי קפה לרווחת המבקרים. החנויות מציגות בגדי נשים, גברים וילדים, הנעלה, שעונים, תכשיטים, בגדי ספורט ועוד. המותגים המובילים בנמצאים בקניון זה הם: מייקל קורס, קלבין קליין, דזיגואל, דיזל, גאס, הוגו בוס, סמסונייט, פומה ועוד.

מחזיקי כרטיס ההנחות של זלצבורג יכולים ליהנות מהנחות נוספות במתחם הקניות הנהדר הזה.

הקניון נמצא מחוץ למרכז זלצבורג, לא רחוק מנמל התעופה של העיר, אך ניתן להגיע אליו בקלות גם בתחבורה הציבורית. נסיעה ממרכז העיר אורכת כ-20 דקות. שלושה קווי אוטובוס שמספרם 2,10,27 מגיעים עד לפתח הקניון.

שעות פתיחה: ימי שני עד שישי מ-9:30 עד 19:00. יום שבת מ-9:00 עד 18:00. ביום ראשון הקניון סגור.

אתר הקניון

כתובת: Kasernenstraße 1, 5073 Himmelreich

מפה:

 

החזר מס על קניות בזלצבורג – איך זה עובד?

אזרחי מדינות שלא באיחוד אירופאי זכאים לקבל החזר מע"מ על קניות באוסטריה ובתנאי שקנו בסכום העולה על 75.01 אירו.

כשקונים בחנות שמשתתפת בהטבה זו, יש לבקש מהמוכר טופס החזר מס ולמלא את הפרטים הרלוונטיים. טופס זה תקף בהצגת הקבלה המקורית של הקניות. כשעוזבים את אוסטריה בחזרה לישראל יש להציג את הטפסים, הקבלות והמוצרים שנקנו בכדי לקבל את החותמת מהמכס שבעזרתה אפשר לקבל את ההחזר. לאחר קבלת החותמת ניתן לקבל את ההחזר בנמל התעופה. אפשרות נוספת היא לקבל את ההחזר בעמדות חברת Global Blue שבמרכז העיר.

כתובת העמדה בנמל התעופה של זלצבורג: Salzburger Sparkasse AG, Terminal 1

כתובת העמדות במרכז העיר:

 1. Frey Wille, Universitätsplatz 10

 2. Philoro, Getreidegasse 40 (אפשרות להחזר מזומן).

 3. interchange, Kaiserschützenstraße 8

 

מלונות מומלצים בעיר זלצבורג

העיר העתיקה של זלצבורג קטנה למדי ואפשר לראות את מרבית האטרקציות המרכזיות בהליכה קצרה בין רחובות העיר העתיקה. אם רוצים להיות ממש בלב העניינים ובמרחק קצר מכול האטרקציות שציינו מעלה ישנן מספר אופציות טובות בהחלט.

מלונות יוקרה:

גולדגאסה (Hotel Goldgasse): נמצא ממש בסמוך לכיכר מוצרט ולרחוב הקניות המרכזי. חדרי המלון מרווחים ומציעים שילוב מרשים בין סגנון מודרני לעתיק. מידע נוסף ותמונות מהמלון.

גולדנר הירש (Hotel Goldener Hirsch): נמצא אף הוא במרחק קצר מכיכר מוצרט ומהאטרקציות הנוספות שבעיר העתיקה. זהו מלון 5 כוכבים אלגנטי ביותר בסגנון עתיק ויפה. מידע נוסף ותמונות מהמלון.

סאחר (Hotel Sacher Salzburg): מי שביקר בוינה בטוח ששמע על מלון סאחר המפורסם והיוקרתי. המלון בזלצבורג יוקרתי לא פחות ונמצא במרחק הליכה קצר מארמון מיראבל שמעבר לנהר הזאלצאך. מידע נוסף ותמונות מהמלון.

 

מלונות איכותיים נוספים, אך זולים יותר:

שטאדטקרוג (Stadtkrug Hotel): מלון 4 כוכבים הנמצא מעבר לנהר וליד גבעת קפוצינרברג הירוקה והשקטה. המלון מעוצב בסגנון עתיק ומלכותי והמרחק ממנו למרכז העיר העתיקה קצר ביותר (יש גשר מעבר לצד השני של נהר ממש ליד המלון). מידע נוסף ותמונות מהמלון.

מלון בוטיק אם דום (Boutiquehotel am Dom): במבנה היסטורי משוחזר ומשופץ ישנו מלון קטן ויפה. המלון נמצא ממש בלב העיר העתיקה, ליד המדרחוב הראשי של העיר. זהו מלון 4 כוכבים בעל חדרים מודרניים ומרווחים. מידע נוסף ותמונות מהמלון.

אימלאואר פיטר (Imlauer Hotel Pitter Salzburg): במרחק הליכה קצר מתחנת הרכבת ומארמון מיראבל ישנו מלון גדול ויפה. חדרי המלון מרווחים ומהם ניתן להשקיף על העיר העתיקה. בהליכה של 15 דקות אפשר להגיע לכול האטרקציות המרכזיות של העיר. מידע נוסף ותמונות מהמלון.

 

מלונות ללינה זולה:

מלון סטאר אין מרכז זלצבורג (Star Inn Hotel Salzburg Zentrum): מלון 3 כוכבים הנמצא במרחק הליכה קצר מהעיר העתיקה. המלון נמצא בשכונת מגורים שקטה ומציע חדרים פשוטים ומודרניים. מידע נוסף ותמונות מהמלון.

מיינינגר (MEININGER Hotel Salzburg City Center): מלון זה נמצא במרחק של 30 דקות הליכה ממרכז העיר העתיקה. חדרי המלון מודרניים ומעוצבים בפשטות, אך עם הרבה חן. מידע נוסף ותמונות מהמלון.

הופוירט (Altstadt Hotel Hofwirt): בסמוך ליער של גבעת קפוצינרברג נמצא המלון הקטן והחביב. חדרי המלון מעוצבים באופן מודרני וחדיש (על אף היותו מלון עתיק ביותר שפועל כבר משנת 1878). מרחק ההליכה מהמלון למרכז העיר הוא כ-10 דקות וכ-15 דקות הליכה לתחנת הרכבת. מידע נוסף ותמונות מהמלון

 

כרטיס ההנחות לאטרקציות בעיר

אחת הדרכים לחסוך כסף ולהפיק את המירב מהביקור בעיר זלצבורג היא באמצעות רכישת כרטיס ההטבות של העיר. הכרטיס מעניק כניסה חינם לכול האטרקציות והמוזיאונים שבעיר. אפשר להיכנס בחינם למקומות כמו טירת זלצבורג, מוזיאוני מוצרט, DomQuartier ועוד. גם הפוניקיולר לטירת זלצבורג כלול בכרטיס. כמו כן, בעזרת הכרטיס ניתן לנסוע בחינם בתחבורה הציבורית של העיר ולהגיע בחינם אפילו לתחנת הרכבל של הר אונטרסברג שמדרום לעיר. בנוסף, הכרטיס מעניק הנחות על כניסה לאירועים, קונצרטים, סיורים ועוד.

ניתן לרכוש את הכרטיס כמעט בכול מלון ברחבי העיר וכמובן במשרדי המידע לתיירים. לאחר הרכישה מקבלים חוברת מפורטת עם כל מה שניתן לעשות באמצעות הכרטיס.

משום שבחורף ישנן אטרקציות שאינן פועלות או פתוחות כמו ארמון הלברון או השייט על נהר הזאלצאך המחיר של הכרטיס זול יותר מבקיץ.

מה-1 בנובמבר עד ה-30 באפריל המחירים הם:

 • כרטיס ל-24 שעות: 25 אירו.
 • ל-48 שעות: 33 אירו.
 • ל-72 שעות: 38 אירו.

שימו לב: ילדים בגיל 5-16 מקבלים את הכרטיס בחצי מחיר.

מה-1 במאי עד ה-31 באוקטובר המחירים הם:

 • כרטיס ל-24 שעות: 28 אירו.
 • ל-48 שעות: 37 אירו.
 • ל-72 שעות: 43 אירו.

שימו לב: ילדים בגיל 5-16 מקבלים את הכרטיס בחצי מחיר.

 

מידע חיוני נוסף לביקור בעיר זלצבורג

 

אנו מאחלים לכם טיול נפלא בבירת חבל זלצבורג הנהדרת! 😊

 

 

השאר תגובה

* באמצעות טופס זה אתה מסכים עם האחסון והטיפול של הנתונים שלך על ידי אתר זה

מאמרים נוספים שיעניינו אותך