fbpx
אוסטריה למטיילים

גראץ (Graz) – בירת סטיריה | מדריך עדכני וטיפים ממקומיים

גראץ היא העיר השנייה בגודלה באוסטריה, בעלת מרכז עיר עתיק ומיוחד, מוזיאונים רבים ואווירה צעירה. קראו את המידע המקיף ביותר על אחת מהערים החשובות באוסטריה. זהו המדריך המלא לביקור בעיר!

גראץ (Graz) נמצאת בדרום אוסטריה, לא רחוק מהגבול עם סלובניה. זוהי עיר גדולה מאוד במונחים אוסטרים עם כ-300,000 תושבים. שמה של העיר מגיע מהמילה הסלאבית "גראדק" שמשמעותה – טירה קטנה.

מרכז העיר עמוס במבנים עתיקים ורחובות צרים ומיוחדים. יש משהו מקסים בעיר העתיקה של גראץ וזה לא פלא שהיא נכללת ברשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו.

העיר מציעה שילוב נהדר בין חדש לישן ובין עתיק למודרני. יש בה המון פעילויות ואווירה צעירה בזכות האוניברסיטאות הרבות שפועלות בה שמושכות לעיר סטודנטים רבים מרחבי אוסטריה ומחו"ל.

במאמר זה רכזנו את המידע החשוב ביותר עבור תכנון הביקור בעיר. תוכלו לנווט בין חלקי המאמר באמצעות לחיצה על הקישור הרצוי בתוכן העניינים:

 

סיפורה של העיר

העיר גראץ החלה ככפר קטן בימי הביניים על חורבותיו של יישוב קדום בסמוך לנהר המור (Mur). הכפר הקטן החל לצמוח ולשגשג במאה ה-12 כאשר היה תחת שליטתו של בית באבנברג ולאחר מכן תחת שלטון בית האבסבורג. מיקומה של גראץ היה מרכזי ביותר בזמן האימפריה הרומית הקדושה והוא היווה מקום מצוין לשליטה על אזורי האימפריה הסמוכים.

מהמאה ה-14 התגוררו בטירת שלוסברג (Schlossberg) שבעיר, מספר מבני משפחת האבסבורג וממנה שלטו על "אוסטריה הפנימית" (Inner Austria) שכללה את סטיריה, קרינת'יה, סלובניה ואיטליה. בני משפחת האצולה המשיכו להתגורר בעיר עד לנפילתה של האימפריה.

במאות ה-15 וה-16 היה האזור תחת התקפות חוזרות ונשנות. בתחילה הצבא ההונגרי פלש לאזור ומאוחר יותר הגיע הצבא העות'מאני לפאתי העיר. מלבד טירת ריגרסבורג המבוצרת, גם טירת שלוסברג לא נפלה מעולם בקרב עם צבאות הפולשים.

רק צבאו של נפוליאון הצליח להשתלט על העיר בתחילת המאה ה-19, וזאת לאחר שהקיסר הורה על כניעה כוללת כשוינה הייתה תחת מתקפה כבדה. לאחר כניעתה של אוסטריה ובהתאם להסכם שנחתם בארמון שונברון בשנת 1809, הוחרבה ברובה טירת שלוסברג המבוצרת.

גראץ הושפעה רבות מאיטליה וסלובניה הסמוכות. מבנים רבים בעיר עוצבו בסגנון הרנסנס האיטלקי וכן סלובנים רבים התגוררו בה. למעשה, במשך שנים רבות הייתה גראץ בעלת חשיבות רבה יותר לסלובנים מאשר העיר ליובליאנה.

בתחילת מלחמת העולם השנייה, קיבלו תושבי העיר את היטלר בזרועות פתוחות ולקחו חלק פעיל בביצוע והשרשת האידיאולוגיה הנאצית. היהודים סבלו רבות בתקופה זו. חלקם הצליחו להימלט, וחלקם נשלחו למחנות הריכוז וההשמדה. במהלך המלחמה, הייתה העיר תחת הפגזות כבדות בידי מטוסי בעלות הברית וכ-15% מהבניינים שבה הושמדו.

לאחר המלחמה, החלה העיר להשתקם אט אט ושבה להיות מרכז אוסטרי חשוב. מרכז העיר העתיקה שכמעט ולא נפגע במלחמה נחשב לאחד ממרכזי הערים המשומרים ביותר במרכז אירופה.

כיום גראץ נחשבת לעיר יחסית צעירה ודינמית וכ-60,000 סטודנטים לומדים בה ב-6 אוניברסיטאות ברחבי העיר.

 

הקהילה היהודית של גראץ

היהודים התגוררו באזור זה כבר מימי הביניים, אך סבלו במשך שנים רבות מגזירות כנגדם. במשך מאות שנים נאסר עליהם להתיישב באופן קבוע באזור ולהשתתף במסחר. רק במחצית המאה ה-19 הותר ליהודים לשהות בגראץ באופן זמני. בשנת 1867 קיבלו היהודים שוויון זכויות מלא בכול רחבי אוסטריה והקהילה היהודית הוקמה באופן רשמי בשנת 1869. בתחילת מנתה הקהילה כ-250 חברים, אך ב-1880 כבר היו בה 1200 חברים. בית הכנסת הראשון הוקם ב-1892 ובמקביל הוקמו מגוון רב של מוסדות יהודיים בגראץ ובעיירות הסובבות אותה. ב-1932 היו באזור גראץ כ-2500 יהודים.

ב-1938, מיד לאחר סיפוחה של אוסטריה לגרמניה תחת השלטון הנאצי החלו פרעות כנגד היהודים. חנויות של יהודים הושחתו ובית הכנסת, משרדי הקהילה והיכל טקסי הקבורה בבית הקברות היהודי הועלו באש. חלק מהיהודים שהתגוררו בעיר הצליחו להימלט ועלו לארץ וחלקם נעצר ונשלח למחנות הריכוז וההשמדה. ב-1940 הוכרזה העיר גראץ כ-"נקייה מיהודים" .

לאחר תום המלחמה חזרו אליה כמה עשרות ניצולים והקימו מחדש את הקהילה שחרבה. בתקופה זו הוקם בית תפילה קטן וכן היכל לטקסי קבורה בבית הקברות. בשנת 2,000 הושלמה בנייתו של בית הכנסת המרכזי של גראץ.

מבנה בית הכנסת מודרני מאוד וניתן לזהות אותו בקלות לפי כיפת הזכוכית הענקית שלראשו. הקהילה היהודית ממשיכה להתקיים עד היום וחברים בה כמה עשרות יהודים שמתגוררים בעיר ובעיירות סמוכות. בחגים ושבתות מתקיימות תפילות בבית הכנסת ועיתים גם ארוחות קהילתיות.

אתר רשמי (גרמנית)

אימייל: office@juedischegemeindegraz.at

כתובת בית הכנסת: David Herzog Platz 1

מפה:

 

 

העיר העתיקה

אחד מהמקומות התיירותיים ביותר בגראץ הוא כמובן אזור העיר העתיקה. מרכז העיר, שנחשב לאתר מורשת עולמי של אונסק"ו הוא ללא ספק מקום מיוחד ביותר. הרחובות הצרים והמבנים העתיקים הרבים משווים לעיר העתיקה מראה ציורי ביותר. השפעת סגנון הבנייה האיטלקי ניכר במבנים המגוונים שנמצאים באזור זה.

הדרך הטובה ביותר להתרשם מהעיר העתיקה היא פשוט ללכת במדרחוב הראשי (Herrengasse) לצד חנויות יפות ומבנים מפוארים כמו "הבית הצבוע" (Gemaltes Haus) מהמאה ה-18 המעוטר בציורי קיר מרהיבים. מהמדרחוב הראשי אפשר להיכנס לסמטאות הצדדיות בין המבנים העתיקים ולעבור בחצרות מטופחות ובכיכרות העתיקות.

המדרחוב של גראץ

המקומות החשובים ביותר בעיר העתיקה כוללים את הכיכר המרכזית (Hauptplatz) שבה נמצא פסלו של הארכידוכס יוהאן לבית האבסבורג שהתגורר בעיר במאות ה-18 וה-19 ותרם לפיתוח התעשייתי בה. מבנים חשובים הם בית העירייה (Rathaus) שנבנה במאה ה-19, בית האצילים Haus am Luegg מהמאה ה-17 וכן הכנסייה הפרנציסקנית העתיקה (Franziskanerkirche) שממערב לכיכר המרכזית.

בנוסף, באזור העיר העתיקה ישנם מספר מוזיאונים כמו המוזיאון האזורי (Stadtmuseum Graz), מוזיאון על המלחין רוברט שטולץ (Robert Stolz Museum) וכן מוזיאון הנשקים האירופאי עליו נרחיב בהמשך.

 

גבעת הטירה ומגדל השעון המפורסם

הסמל המרכזי של גראץ ואחת מהאטרקציות הפופולריות שבה היא ללא ספק הגבעה הירוקה שנמצאת ממש בלב העיר העתיקה. על ראש הגבעה שנקראת שלוסברג (Schlossberg) נמצאים שרידי הטירה העתיקה ששימשה למגורים של בני משפחת האבסבורג. בשטח בו עמדה הטירה נבנה באמצע המאה ה-19 פארק ענק וירוק ובמרכזו נמצאים מגדל השעון (Uhrturm), מגדל הפעמון (Glockenturm) ומזרקת הטורקים (Türkenbrunnen). מגדלים אלה שרדו אחרי שתושבי העיר שילמו כופר לצבאו של נפוליאון כדי שלא לפגוע בהם.

מגדל השעון העתיק והנוף הנהדר של גראץ

 

מהפארק נשקפים נופים נפלאים על העיר העתיקה ועל השכונות המרוחקות יותר של העיר. בנוסף, ישנם שני בתי קפה קטנים, מסעדה ובמת אירועים בה מתקיימים קונצרטים בחודשי הקיץ.

מתחת לגבעה נמצאת מערכת מנהרות גדולה שנחפרה בזמן מלחמת העולם השנייה כדי להגן על אזרחי העיר מההפגזות הרבות של מטוסי בעלות הברית. חלק מהמנהרות עדיין נגישות ואפשר לבקר בהן גם כיום. מנהרה אחת הורחבה בשנת 2000 והוסבה לאולם קונצרטים מאובזר שיכול לארח עד 600 אנשים (נקרא Dom im Berg).

כמו כן, ישנה רכבת לילדים שנוסעת בתוך המנהרות "רכבת האגדות" (Die Grazer Märchenbahn). רכבת זו נוסעת כ-35 דקות במנהרות השונות שמוארות באורות צבעוניים ומאובזרות במראות וציורים. הטמפרטורה בתוך המנהרות נעה בין 8-12 מעלות, כך שחשוב לבוא לבושים בהתאם. עלות הנסיעה היא 6.5 אירו לילד מתחת לגיל 14 ו-8.5 אירו למבוגר.

ניתן להגיע לראש הגבעה ברגל, אך הדבר ככרוך בעלייה ב-260 מדרגות או בהליכה במסלול תלול לפסגה. אפשרות נוספת היא לקחת את הפוניקיולר (Schlossbergbahn) שמגיע בתוך מספר דקות ממרגלות הגבעה ועד לפארק שבראשה. הנסיעה בפוניקיולר עולה 2.4 אירו למבוגר ו-1.2 אירו לילד. בשנים האחרונות נבנתה גם מעלית (Schlossberg Lift) המחברת בין התעלות שמתחת לגבעה לבין הפארק שבראש הגבעה. העלייה במעלית אורכת כ-30 שניות והיא עולה 1.6 אירו למבוגר ו-1.1 אירו לילד.

המעלית והפוניקיולר יוצאים מהכיכר שלמרגלות הגבעה שנקראת Schlossbergplatz.

 

טירת גראץ והמדרגות הלולייניות הכפולות

טירת גראץ (Grazer Burg) נמצאת בחלקה המזרחי של העיר העתיקה, לא רחוק מהקתדרלה של העיר. הטירה נבנתה במאה ה-15 על ידי הדוכס פרידריך החמישי. הטירה שימשה כמקום מושבם של הדוכסים במאות ה-16 וה-17. כאשר הדוכס פרדיננד השני הוכתר להיות קיסר האימפריה הוא עבר לוינה והטירה איבדה את חשיבותה. לאור כך היא נשארה די מוזנחת וללא שימוש מיוחד. רק במאה ה-20 שבה להיות מקום מושבו של ראש האזור.

במהלך מלחמת העולם השנייה נפגעה הטירה בחלקה מההפגזות ונזקקה לשיפוץ נרחב. כחלק מהשיפוץ הוקמו שני מבנים נוספים בסמוך למבנה הטירה המקורי והוא נקראים כיום הטירה החדשה. כיום הטירה משמשת עבור משרדי הממשלה של סטיריה.

ניתן להיכנס לחלקים מסויימים בטירה ולהסתובב בחצר שלה. האטרקציה המרכזית בטירה אליה אפשר להגיע בקלות ובחינם היא המדרגות הלולייניות הכפולות. מדרגות אלו משונות ביותר ונראות כשני גרמי מדרגות נפרדים המחוברים בחלקם ומובילים בסופו של דבר לאותו המקום.

מפה: 

 

 

ארמון אגנברג – אתר מורשת עולמי

כ-40 דקות הליכה ממערב לעיר העתיקה נמצא ארמון מפואר בסגנון הבארוק – ארמון אגנברג (Schloss Eggenberg). זהו ארמון הבארוק המפואר ביותר בכול מדינת סטיריה. הארמון עוצב של ידי המושל האזורי האנס אולריך פון אגנברג והמוטיב המרכזי בעיצובו הוא לוח השנה הגרגוריאני.

בארמון ישנם 365 חלונות (כימות השנה), 31 חדרים בכול קומה (מספר הימים המקסימלי בחודש), 24 חדרי אירוח מפוארים (כמספר שעות היום), 52 דלתות (כמספר השבועות בשנה) ו-4 מגדלים (כמספר העונות). סביב הארמון ישנם גנים נהדרים ומטופחים להפליא.

בתוך הארמון ישנם מספר מוזיאונים של היסטוריה ואומנות. ניתן להיכנס לארמון רק באמצעות סיור מודרך.

כך נראה הארמון וסביבותיו:

מידע חיוני נוסף לביקור

זמני פתיחת הארמון: מה-2 באפריל עד ה-31 באוקטובר.

שעות הסיורים: ימי שלישי עד ראשון וחגים בשעות 10:00, 11:00, 12:00, 14:00, 15:00, 16:00. סיור לקבוצות אפשרי רק בתיאום מראש.

זמני פתיחת הגנים:

אפריל עד אוקטובר – בכול יום מ-8:00 בבוקר עד 19:00.

נובמבר עד מרץ – בכול יום מ-8:00 בבוקר עד 17:00.

1 בינואר בלבד מ-10:00 בבוקר עד 17:00.

עלות הכניסה לארמון:

כרטיס הכניסה לסיור בארמון מקנה בנוסף כניסה ל-16 מוזיאונים נוספים ברחבי גראץ והסביבה (בתוך 24 או 48 שעות מהרכישה). תוכלו לראות את הרשימה המלאה כאן.

מבוגר – 15 אירו.

פנסיונר – 13 אירו.

תלמידי בית ספר – 6 אירו.

משפחה (2 מבוגרים + ילדים מתחת לגיל 14) – 30 אירו.

ילד מתחת לגיל 6 – חינם

עלות הכניסה לגנים:

מבוגר – 2 אירו.

ילד – 1 אירו.

אתר רשמי

כתובת: Eggenberger Allee 90, 8020

מפה:

 

מוראינזל

האי של נהר המור (בגרמנית Murinsel) הוא אי מלאכותי שצף בלב נהר המור השוצף. האי תוכנן ועוצב על ידי האמן ויטו אקונצ'י לאחר שגראץ נבחרה להיות בירת התרבות של אירופה בשנת 2003. צורתו של האי מזכירה קערת מרק ענקית. שני גשרים מחברים את גדות הנהר לאי ומאפשרים מעבר מצד אחד לשני. במרכז האי יש מאין אמפיתיאטרון למופעים. בנוסף, יש במקום בית קפה ומגרש משחקים קטן לילדים.

 

מוזיאונים מרכזיים:

מוזיאון הנשקים העתיקים – הגדול ביותר בעולם

הנשקייה שנמצאת בבניין עתיק ומרשים בלב העיר, היא הגדולה ביותר בעולם! במוזיאון זה ישנם כ-32,000 כלי נשק, שריונות וכלי זין שונים ששימשו לקרבות או תהלוכות צבאיות.

הסיבה לכך שיש בגראץ כל כך הרבה כלי נשק עתיקים היא שבין המאות ה-15 ל-18 הייתה סטיריה שדה קרב של ממש. תושבי האזור וחיילים מרחבי האימפריה היו צריכים להילחם כנגד הצבאות העות'מאני וההונגרי שפלשו מספר פעמים לאזור זה. בכדי להיות מוכנים לקרבות העזים נזקקו החיילים לכלי נשק רבים ובשל כך החזיקו מצבור נשק כה גדול בתחומי העיר.

במהלך מלחמת העולם הועברו כלי הנשק העתיקים למקומות מסתור ברחבי סטיריה וכך הם נצלו מההפגזות הרבות. לאחר המלחמה הושבו כלי הנשק למבנה הנשקייה המקורי שנותר ללא פגע.

מידע חיוני נוסף לביקור

שעות פתיחה:

מה-1 בנובמבר עד ה-1 באפריל: ימי שלישי עד ראשון וחגים מ-11:00 בבוקר עד 15:00. הכניסה היא כחלק מסיור מודרך בלבד (הסיור באנגלית בשעה 12:30 בלבד).

מה-2 באפריל עד ה-31 באוקטובר: ימי שלישי עד ראשון וחגים מ-10:00 בבוקר עד 17:00. הכניסה אפשרית גם ללא השתתפות בסיור מודרך.

הנשקייה סגורה בחג המולד ובתחילת השנה האזרחית החדשה.

עלות:

מבוגר – 9.5 אירו.

ילד, סטודנט (מתחת לגיל 26) – 3.5 אירו

משפחה (2 מבוגרים + ילדים מתחת לגיל 14) – 19 אירו

ילד מתחת לגיל 6 – חינם.

מדריך שמע באנגלית – 2.5 אירו.

אתר רשמי

כתובת: Herrengasse 16, 8010

מפה:

מוזיאון האומנות המודרנית של גראץ

מבנה מוזיאון האומנות המודרנית של גראץ (Kunsthaus Graz) הוא אולי המבנה המוזר ביותר שקיים כיום בכול רחבי אוסטריה. לא פלא אם כך שהאדריכלים שבנו אותו העניקו לו את השם "החייזר החברותי". המבנה מזכיר במידה מה חמת חלילים סקוטית. הוא נראה כמו שק גדול עם המון צינורות קטנים שבולטים מהגג שלו – מוזר ביותר.

 

משתלב מצויין? מוזיאון האומנות המודרנית של גראץ

 

המוזיאון הוקם ב-2003 כחלק מחגיגות זכייתה של גראץ כבירת התרבות של אירופה והפך עד מהרה לאחד מהסמלים של העיר. בתוך המוזיאון מוצגות תערוכות שונות של אומנות מודרנית מאמצע המאה ה-20 ועד ימינו.

התערוכות עוסקות בנושאים כמו ארכיטקטורה, עיצוב, מדיה חדשה, אומנות אינטרנטית, צילום והסרטה. כל התערוכות שבמוזיאון מתחלפות, כך שתמיד אפשר למצוא בו משהו חדש ומעניין.

הצצה למוזיאון:

מידע חיוני נוסף לביקור

שעות פתיחה:

ימי שלישי עד ראשון, חגים – מ-10:00 בבוקר עד 17:00.

סיורים מודרכים מתקיימים בימים: ראשון ב-14:00 (סיור באנגלית), שבת ב-11:00 ו-15:30 (גרמנית). חגים ב-11:00 (גרמנית). אפשר להזמין סיור מודרך מראש לשעה אחרת.

סיור ארכיטקטורה – ימי ראשון בשעה 14:00 (אנגלית), ימי שלישי עד ראשון, חגים ב-11:00, 14:00 ו-15:30 (גרמנית). אפשר להזמין סיור מודרך מראש לשעה אחרת.

סגור בחג המולד ובתחילת השנה האזרחית החדשה.

שעות פתיחה של בית הקפה של המוזיאון:

ימי שני עד חמישי מ-9:00 בבוקר עד 23:00.

ימי שישי ושבת מ-9:00 בבוקר עד 1:00 בלילה.

עלות:

מבוגר – 9.5 אירו.

פנסיונר – 8 אירו.

תלמיד – 3.5 אירו.

משפחה (2 הורים + ילדים מתחת לגיל 14) – 19 אירו.

ילד מתחת לגיל 6 – חינם.

מדריך אודיו – 2.5 אירו.

אתר רשמי

כתובת: Lendkai 1, 8020

מפה:

מוזיאון ארנולד שוורצנגר (Arnold Schwarzenegger Museum)

אין כמעט מי שלא מכיר את ארנולד שוורצנגר. המוזיאון הקטן שנמצא בכפר טאל (Thal) הסמוך לגבולות העיר גראץ הוא בעצם בית הילדות של שוורצנגר. המוזיאון מציג את חייו ופועלו של האיש המוכשר ומספק הצצה לעולמו של האוסטרי המפורסם ביותר בעולם (באופן חיובי כמובן).

מידע חיוני לביקור במוזיאון

שעות פתיחה:

קיץ: ממרץ עד אוקטובר, ימי שני עד ראשון מ-10:00 בבוקר עד 18:00. כניסה אחרונה בשעה 17:30.

חורף: מנובמבר עד פברואר, ימי שני עד ראשון מ-10:00 בבוקר עד 17:00. כניסה אחרונה ב-16:30.

עלות כניסה:

מבוגר – 8.9 אירו.

ילד (5-14) – 3.9 אירו.

סיור מודרך – 10 אירו.

מדריך שמע באנגלית/גרמנית – 2 אירו.

אתר רשמי

כתובת: Linakstraße 9, A-8051 Thal

איך מגיעים?

ניתן להגיע למוזיאון בתחבורה ציבורית ממרכז גראץ. מ Jakominiplatz שבלב העיר יש לקחת את האוטובוס מספר 40 ולרדת בתחנת Gösting. משם יש הליכה קצרה לתחנת Daungasse/Wasserturm. משם יש לקחת אוטובוס נוסף מספר 48 עד לתחנה Thalersee (אגם קטן) ואז ללכת בשביל שמוביל לכיוון מגרש הגולף. משם כבר תראו את השלטים שמכווינים למוזיאון.

מפה:

 

קניות בגראץ

בין אם מגיעים לביקור קצר או למספר ימים, נחמד לשלב בין היסטוריה ונופים לבין קניות מותגים ומציאות. ברחבי העיר ישנם מספר קניונים גדולים שכדאי להכיר. בחרנו את שלושת הקניונים המומלצים ביותר:

עיר הקניות סאיירסברג (Shopping City Seiersberg)

בפרברי העיר נמצא מתחם קניות ענקי, הגדול ביותר בסטיריה והשלישי בגודלו באוסטריה כולה. עיר הקניות מחולקת ל-5 מרכזי חנויות שבהם יש כ-180 חנויות מגוונות כמו קלצדוניה, ברשקה, מנגו, פאלמרס, אורסיי, פריימארק, זארה ועוד.

שעות פתיחה: ימי שני עד שישי מ-9:00 בבוקר עד 19:30. ימי שבת מ-9:00 עד 18:00. ימי ראשון סגור.

אתר רשמי

כתובת: Shopping City Seiersberg 1/9, 8055 Seiersberg

איך מגיעים בתחבורה ציבורית?

ממרכז העיר גראץ, בתחנת Jakominiplatz, יש לקחת קו 32 לסאיירסברג (Seiersberg). משם יש לקחת קו 78 שמגיע עד לכניסה לעיר הקניות. אפשרות נוספת היא לקחת רכבת חשמלית מספר 5 ולנסוע עד לתחנה האחרונה שלה שנקראת Puntigam ומשם להחליף לאוטובוס מספר 78.

מפה:

 

CityPark Graz

קניון זה הוא הראשון שהוקם בגראץ והוא נמצא לא רחוק מהעיר העתיקה. בקניון יש כ-100 חנויות עם מותגים כמו פאלמרס, H&M, תום טיילור, נאנו נאנא, אורסיי, דוגלאס, הומאניק, מולר ועוד.

שעות פתיחה: ימי שני עד שישי מ-9:00 בבוקר עד 19:30. ימי שבת מ-9:00 עד 18:00. ימי ראשון סגור.

אתר רשמי

כתובת: Lazarettgürtel 55, 8020

איך מגיעים בתחבורה ציבורית?

קו האוטובוס מספר 35 מגיע מתחנת Jakominiplatz לקניון. יש לרדת בתחנת Kreisverkehr Fabriksgasse.

קווי האוטובוס 31,32,33 יוצאים אף הם מתחנת Jakominiplatz ומגיעים בסמוך לקניון. יש לרדת בתחנת Lissagasse.

קו 39 יוצא מ– Jakominiplatz ומגיע לתחנת Karlauer Kirche/CITYPARK.

מפה:

 

Kastner & Öhler

בעיר העתיקה, לא רחוק מגבעת שלוסברג היפה, ישנה חנות כלבו ענקית ומטופחת. בחנות זו יש פרטי לבוש לנשים, גברים וילדים. מוצרי קוסמטיקה, כלי בית, מתנות ועוד. המבחר רב והאיכות טובה בהחלט.

שעות פתיחה: ימי שני עד שישי מ-9:30 בבוקר עד 19:00. ימי שבת מ-9:30 עד 18:00. ימי ראשון סגור.

אתר רשמי

כתובת: Sackstraße 7–13, 8010

מפה:

 

תחבורה ציבורית

התחבורה הציבורית בגראץ יעילה מאוד ויש בה מערכת אוטובוסים וחשמליות חדישה ביותר שפועלת בחלקה גם בשעות הלילה המאוחרות (השירות בלילה הוא בסופ"שים וחגים).

כרטיס הנסיעה הבסיסי ביותר הוא לשעה אחת שבה ניתן לנסוע בכמה אוטובוסים וחשמליות שרוצים שאזור מרכז העיר (אזור 101). אפשר כמובן לרכוש כרטיס ל-24 שעות, 72 שעות, שבוע וכו'.

את כרטיסי הנסיעה אפשר לרכוש במקומות הבאים:

  • ישירות מנהג האוטובוס (כרטיס של שעה אחת או כרטיס ל-24 שעות).

  • מכונות הכרטיסים ברכבות החשמליות (כרטיס של שעה אחת או כרטיס ל-24 שעות).

  • מכונות הכרטיסים בתחנות האוטובוסים והרכבות – Hauptplatz, Jakominiplatz.

  • בקיוסקים הקטנים שנקראים Tabak/Trafik (חבילת 10 כרטיסים, כרטיס שבועי וחודשי).

שימו לב: בימי הקיץ ילדים עד גיל 15 יכולים לנסוע בתחבורה הציבורית בחינם. בנוסף, אם רוכשים כרטיס ל-72 שעות יש הטבה לנסיעה חינם עבור שני ילדים עד גיל 15 כאשר הם נוסעים ביחד עם מחזיק הכרטיס. הכרטיס של ה-72 שעות מקנה גם הנחות בכניסה לאטרקציות בעיר.

למרבה הצער גוגל מפות לא עובד בשיתוף עם התחבורה הציבורית בגראץ, כך שיש להוריד אפליקציה נפרדת בכדי לראות את לוחות הזמנים של קווי התחבורה הציבורית ולתכנן את מסלול הנסיעה באופן יעיל ופשוט. האפליקציה הפופולרית ביותר נקראת Quando Graz.

קישור להורדה לאנדרואיד

קישור להורדה לאייפון

תוכלו להיעזר במפה האינטראקטיבית של העיר כדי לנווט בין האטרקציות השונות.

 

מזג האוויר

מזג האוויר בגראץ יותר שמשי מוינה או זלצבורג וגם קצת פחות גשום. בחורף הטמפרטורות נעות בין 0 ל-5 מעלות ובקיץ הטמפרטורות מגיעות ל-25 מעלות במהלך היום. בראש גבעת שלוסברג עשוי להיות קריר יותר משום שהגבעה חשופה מכול עבריה. מומלץ להתלבש בשיטת הבצל ולהביא ביגוד שמתאים נגד רוח וגשם.

לצפייה בתחזית מזג האוויר העדכנית

 

מלונות מומלצים

ברחבי העיר יש המון מלונות ובתי הארחה נחמדים ביותר. אם אתם מגיעים לעיר ומתכננים לישון בה כדאי שתבדקו את המלונות ובתי ההארחה הבאים:

Augarten Art Hotel – מלון 4 כוכבים הסמוך למרכז העיר. המלון מתמקד באומנות ובתוכו יש יצירות אומנות רבות. המלון כולל בתוכו בריכה מקורה, סאונה וחדר כושר. במלון יש חדרים גדולים ודירות המתאימות גם למשפחות. לחצו כאן לתמונות, ביקורות והזמנה (דרך אתר בוקינג).

Roomz Graz – מלון מודרני במרכז העיר. חדרי המלון חדישים ויש במקום מסעדה טובה. לחצו כאן לתמונות, ביקורות והזמנה (דרך אתר בוקינג).

Hotel Gollner – במרחק כמה מאות מטרים מבית האופרה של גראץ ממוקם המלון המודרני הזה. זהו מלון 4 כוכבים עם חדרים מעוצבים להפליא ושירות טוב. לחצו כאן לתמונות, ביקורות והזמנה (דרך אתר בוקינג).

B&B Grazבית ההארחה נמצא כ-10 דקות מהעיר העתיקה. החדרים במקום מתאימים לזוג, 3,4 או 8 אנשים. החדרים שקטים, הצוות חביב ויש אפשרות לארוחת בוקר (בבית הקפה הסמוך). לחצו כאן לתמונות, ביקורות והזמנה (דרך אתר בוקינג).

Das Weitzer – המלון הזה הוא אחד המפורסמים ביותר בעיר. הוא מתאים במיוחד לטיול ברחבי העיר העתיקה משום שהוא מרכזי ביותר וקרוב לאתרים החשובים של העיר. חדרי המלון מעוצבים בצורה יפה והם מאובזרים בהחלט. במלון יש חדר כושר וסאונה. ארוחת הבוקר מוגשת בחדר האוכל המפואר של המלון. בית הכנסת של גראץ נמצא בהמשך הרחוב, במרחק הליכה קצר ממלון זה (5 דקות הליכה). לחצו כאן לתמונות, ביקורות והזמנה (דרך אתר בוקינג).

אם לא מצאתם פה מלון שעונה על דרישותיכם, תוכלו לחפש מבין המון מלונות נוספים במאגר המקיף של אתר בוקינג. לחצו כאן למידע מקיף על המלונות הנוספים שבעיר.

 

איך להגיע במהירות מוינה לגראץ בתחבורה הציבורית?

המרחק בין וינה לגראץ הוא כ-200 קילומטרים ומשך הנסיעה בין הערים הוא כשעתיים עד שעתיים וחצי. ניתן להגיע בקלות מוינה לגראץ בתחבורה ציבורית. ישנם רכבות ואוטובוסים תדירים שפועלים בכול יום ומקשרים בין הערים.

רכבת: הרכבת האזורית המהירה (מסומנת כRJ) לגראץ יוצאת בכול שעה (10:58, 11:58, 12:58 וכו') מתחנת הרכבות המרכזית של וינה (Hauptbahnhof) ומגיעה לתחנת הרכבות המרכזית בגראץ. משך הנסיעה ברכבת הוא כשעתיים וחצי ועלות הנסיעה היא 39 אירו לכיוון.

ניתן לראות את לוח הזמנים המעודכן ולהזמין כרטיסים מראש באתר הרשמי של חברת הרכבות.

שימו לב: בימי שישי או ראשון בערב כדאי לזמין כרטיסים מראש מאחר ויתכן ויהיה עומס ברכבת כי אנשים חוזרים הביתה מוינה או מגיעים אליה לקראת תחילת שבוע העבודה.

אוטובוס: חברת האוטובוסים Flixbus מפעילה קו תדיר ביוצא מתחנת Vienna Felberstrasse הסמוכה לתחנת הרכבות המערבית של וינה (Westbahnhof). האוטובוס מגיע למרכז העיר גראץ ועוצר בתחנת Girardigasse , זוהי התחנה הסופית שלו. האוטובוס יוצא בכול שעה (12:30, 13:30, 14:30 וכו') והנסיעה אורכת שעתיים וחצי – כמו הרכבת. עלות הנסיעה היא בין 12 ל-22 אירו לכיוון.

שימו לב: יש להזמין את כרטיסי הנסיעה מראש ולהציג אותם לנהג בעת העלייה לאוטובוס.

הזמנת הכרטיסים מראש נעשית באתר הרשמי של חברת Flixbus

 

מידע חיוני נוסף

אתר העיר הרשמי

כתובת: Graz

מפה:

השאר תגובה

* באמצעות טופס זה אתה מסכים עם האחסון והטיפול של הנתונים שלך על ידי אתר זה

מאמרים נוספים שיעניינו אותך