fbpx
אוסטריה למטיילים

שלוס הוף וארמון נידרוואידן – שני ארמונות מרשימים ליד וינה

הדרך בין וינה לברטיסלבה אינה ארוכה כלל, אך לאורכה ישנן מספר אטרקציות נהדרות שאפשר לכלול במסלול. ממש בסמוך לגבול עם סלובקיה, במרחק נסיעה קצר מהעיר הרומית העתיקה קרנונטום, נמצאים שני ארמונות מפוארים ומרשימים שהיו בבעלות בית הבסבורג.אם אתם עושים את הדרך לברטיסלבה ברכב, שווה לעצור ולראות לפחות את ארמון הציד של הנסיך יוג'ין מסאבוי (Schloss Hof) ואת הגנים המלכותיים שמקיפים אותו. מארמון זה ניתן להשקיף על העיר ברטיסלבה. בחודשי החורף, לפני חג המולד, מתקיים במקום שוק חג מולד יפה.

הארמון המומלץ ביותר ארמון הציד של הנסיך יוג'ין מסאבוי

גם אם אתם די קצרים בזמן בדרככם לברטיסלבה, מומלץ לעצור לפחות בארמון זה. בייחוד אם אתם מטיילים עם ילדים. הארמון, הגנים המקיפים אותו והפעילויות לילדים בהחלט הופכים אותו לאטרקציה פופולרית מחוץ לוינה.

 

סיפורו של הארמון

במקום בו עומד כיום ארמון הציד של הנסיך יוג'ין עמדה פעם אחוזת ציד קטנה שהוקמה בשנת 1620. האחוזה הוקמה במקום בו עמדה מצודה עתיקה יותר מימי הביניים. האזור היה אידיאלי לציד בשל השטחים הנרחבים שהקיפו אותו. בשנת 1725 נרכשה האחוזה על ידי הנסיך יוג'ין מסאבוי שהפך אותה לארמון צייד גדול ומפואר. בזמנו, התווספו למבנה אגפים חדשים וכן נבנו גנים מלכותיים ורחבי ידיים.

האמנים שעיצבו וקישטו את המבנה היו מוכשרים ביותר וחלקם לקחו חלק בפרויקטים חשובים אחרים כמו עיצוב ארמון בלוודר בוינה. חדרי הארמון עוטרו להפליא וההשקעה בעיצובם ניכרת בהחלט, זאת מאחר ובארמון התגורר בחלק מהזמן הנסיך יוג'ין בעצמו. לאחר מותו של הנסיך, ניתן הארמון לאחייניתו, מאחר ולא היו לו ילדים או קרובים אחרים. בסופו של דבר נמכר הארמון למריה תרזה לבית הבסבורג וזו החלה לערוך שינויים ושיפורים למבנה. בכדי לאפשר אירוח של אורחים נוספים נבנתה קומה נוספת לארמון ובמקביל שונה העיצוב הכולל שלו בהתאם לסגנון הניאו- קלאסי. במשך מספר שבועות בכול שנה בילו בני הבסבורג במבנה והשתמשו בו בעיקר עבור ציד ומרגוע. לאחר מות הקיסר פרנץ שטפן, בעלה של מריה תרזה, שימש ארמון זה כמקום מגוריה הזמני כאלמנה.

לאחר מותה של מריה תרזה בשנת 1780 איבד ארמון הציד מחשיבותו ויורשיו כלל לא הגיעו לבלות בו במהלך השנה. רק ב-1898 החליט הקיסר פרנץ יוזף להעביר את המתחם לידי הצבא בכדי להפוך אותו למתחם אימונים. גם לאחר נפילתה של המונרכיה נשאר הארמון בשליטת הצבא. בזמן מלחמת העולם השנייה עבר הארמון לידי הוורמאכט הגרמני עד שנלקח בידי הצבא האדום. לאחר סיום המלחמה, חזר הארמון לידי אוסטריה ונעשו בו שיפוצים נרחבים. כיום הוא משמש כמאין מוזיאון ומקום תצוגה לחיי הקיסרים למשפחת הבסבורג.

כך נראה הארמון כיום: 

 

חלקי הארמון

הדירה המלכותית – הדירה המלכותית נמצאת באגף הצפוני של הארמון. חדרים אלה שימשו בעבר למגוריו של הנסיך יוג'ין. בין השנים 1773-1775, לאחר שהטירה נרכשה על ידי מריה תרזה, שופצו החדרים ותפקידם שונה בהתאם לצרכיה של הקיסרית החדרים של הדירה המלכותית הם: חדר קפה, חדר אוכל, חדר משחקים (משחקי קלפים או שחמט), חדר הציור וחדר השינה. החדרים כולם מעוטרים להפליא ובהם מוצגים הרהיטים המקוריים.

 

חדר התפילה – כמקובל בארמונות מלכותיים, גם בארמון זה ישנו חדר תפילה המעוטר בציורי קיר ותקרה מרשימים המספרים את סיפור ישו, אלוהים ורוח הקודש. בהיכל תפילה זו נערכו הנישואים של מריה כריסטינה, בתה האהובה של מריה תרזה, עם בחיר ליבה הדוכס אלברט (של שמו נקרא מוזיאון אלברטינה המפורסם).

 

היכל האירועים – חדר רחב ידיים זה שימש עבור אירועים שונים של דיירי הארמון. בעבר היו בו שולחנות משחקים, אך הם אינם נמצאים בו כיום. החדר מואר על ידי שלוש נברשות גדולות ומרשימות. כיום משמש החדר עבור קונצרטים. גם חדר זה עבר שינויים משמעותיים בימיה של מריה תרזה, אך ניתן עדיין לראות מעט מהעיצוב המקורי מימיו של הנסיך יוג'ין. על התקרה למשל ישנו עדיין ציור קיר המציג את האלה דיאנה – אלת הציד. זוהי תזכורת לתפקידו המקורי של המבנה כמקום מנוחה לאחר יום של ציד בשדות הסמוכים.

 

דירתה של מריה תרזה – לאחר מות בעלה, נשארה מריה תרזה להתגורר תקופה בארמון ומספר חדרים הוסבו בכדי לשמש כדירתה. הדירה הייתה בחלקו הדרומי של הארמון. חדרי הדירה הם: חדר המבואה, חדר הקהל, חדר הציור, חדר המשרתים וחדר השינה. חדרי הדירה של תריה תרזה שונים משאר הארמון והם מעט יותר מעודנים וללא ציורי תקרה וצבעים עזים.

 

חדרי התצוגה על הנסיך יוג'ין מסאבוי – 4 חדרים באגף הארמון המזרחי מוקדשים עבור התצוגה הקבועה על חייו ופועלו של הנסיך שהתגורר בו. הנסיך, שהיה מצביא צבאי דגול, הפך לאגדה עוד בימי חייו ולדמות שרבים העריכו. הנסיך היה אספן גדול בעיקר של ספרים, חפצי אומנות ומכשירים מדעיים. חלק מאוספיו מוצגים בתצוגה.

 

גני הארמון

המדרונות התלולים שסביב הארמון אפשרו לנסיך יוג'ין להקים גן נהדר בסגנון צרפתי. מתכנן הגנים המחונן אנטון זינר הצליח בתוך מספר שנים להקים את אחד הגנים היפים ביותר באזור כולו. הגן מחולק ל-7 טרסות מרהיבות שכול אחת מעוצבת באופן סימטרי ומדויק להפליא. בטרסות השונות ישנן מזרקות מרשימות כדוגמת מזרקת נפטון, מזרקת סיביל והמזרקה המתומנת וכן מרבדי פרחים צבעוניים ופסלים שונים. כשעולים בגרמי המדרגות היפים בין הטסרות השונות, אפשר לעצור ולהשקיף על השטחים הפתוחים הסובבים את הארמון. בימים בהירים ניתן לראות נוף מרהיב של העיר ברטיסלבה וסביבותיה.

 

בית החממה (אורנג'רי)

בכדי לאפשר את גידולם של הצמחים העדינים יותר של הנסיך יוג'ין, נבנו בשטח הטירה שני בתי חממה גדולים על ידי האדריכל המוכשר יוהאן לוקאס פון הילדבראנט. בתי החממה נבנו בצורה מודרנית מזכוכית ועץ. בתחילת המאה ה-19 הוסבו בתי החממה להיות מבני מגורים עבור עובדי הארמון, אך ב-2002 הם הוסבו שוב לשמש כבית חממה כי שיועדו בתחילה.

 

חוות הארמון – פעילויות מהנות לילדים

במאה ה-18 שימשה החווה כמקור למזון עבור דיירי הארמון כיום היא משמשת כאטרקציה נפלאה לכול המשפחה.

פינת החי

בחווה תוכלו לבקר בפינת החי ובה 200 בעלי חיים מאותם הסוגים שהיו בחווה כאשר הייתה מקום מגורים פעיל במאות שעברו. החיות שתוכלו לראות בפינת החי הם חמורים לבנים נדירים, גמלים דו-דבשתיים, סוסי ליפיצאנר (כמו הסוסים שבבית הספר הספרדי לרכיבה בוינה), סוסי נוריקר, סוסי פוני, כבשים הונגריות, עיזים בעלי 4 קרניים וטווסים לבנים. חלק מהחיות מסתובבות ברחבי המתחם בחופשיות. את חלקן תוכלו ללטף וגם אפשר לרכב על הסוסים אם רוצים.

 

המאפיה

חדר זה שימש עבור אפיית מאפים ולחם לדיירי הארמון. התנור המקורי נשתמר ובעזרתו נעשות מגוון סדנאות לילדים. אחת הסדנאות הפופולריות היא סדנה ובה יכולים הילדים לאפות לחמים. במתחם המאפיה ישנו גם תיאטרון לילדים ובו הם יכולים להתחפש, לשחק ולרקוד.

 

הגנים הבוטניים

בחוות הארמון ישנם 5 גנים קטנים ובהם מגוון רב של צמחים. חלק מהצמחים נועדו למאכל ולתיבול וחלקם נועדו ליפות את גני הארמון. אפשר ללכת בין גינות התבלינים והירקות, ליהנות מהריחות המגוונים, לטעום מפירות שהבשילו או להשתאות נוכח גן הוורדים הצבעוני.

 

מסלולים חווייתיים לילדים

המתחם הארמון ישנם שני מסלולים אינטראקטיביים לילדים הכוללים משחקים ומשימות סביב נושאים הקשורים בחיי הארמון והחווה. לאורך המסלול יכולים הילדים להיכנס לנעליהם של נער אורוות או משרתת בארמון ולחוות את החיים בארמון מנקודת מבט אחרת. התחנות השונות לאורך המסלולים מציגות את המלאכות השונות שהיו נעשות בארמון – אפייה, ציד, גינון וכו'. בכול תחנה יוכלו הילדים לאסוף נקודות ובסופו של דבר לזכות בפרס קטן למזכרת.

 

סיורים מודרכים באנגלית

ניתן להצטרף לסיור מודרך בארמון ובתצוגות שבו בשפה האנגלית. הסיורים באנגלית מתקיימים בימי ראשון ב-10:30 ועלותם היא 3 אירו למשתתף (בתוספת על דמי הכניסה).

 

מידע חיוני נוסף לביקור בארמון הציד של הנסיך יוג'ין

שעות פתיחה:

חורף (1 בינואר עד 14 במרץ): בכול יום מ-10:00 עד 16:00.

קיץ (15 במרץ עד 18 בנובמבר): בכול יום מ-10:00 עד 16:00.

עלויות הכניסה:

מבוגר – 13 אירו

ילד (6-18) – 8 אירו

ילד מתחת לגיל 6 – חינם

כרטיס משפחתי (2 מבוגרים ועד 3 ילדים) – 34 אירו

סיור מודרך באנגלית – 3 אירו (תוספת)

מדריך אודיו באנגלית – חינם

כניסה לשוק חג המולד בלבד – מבוגר – 6 אירו. ילד (6-18) – 3 אירו

ניתן לרכוש כרטיסים אונליין

האתר הרשמי

כתובת: Schloss Hof, Schloßhof 1, 2294 Schloßhof

איך להגיע מוינה בתחבורה ציבורית? 

הנסיעה מוינה לארמון הוף אורכת בין שעה לשעה ו-45 דקות (תלוי בשילוב האוטובוסים והרכבות שלוקחים). 

הדרך הקצרה ביותר היא להגיע לתחנת Wien Hausfeldstraße שנמצאת בגבול העיר המזרחי ומשם לקחת אוטובוס מספר 593 שנוסע לכיוון Markthof Nr.10. יש לרדת בתחנה הסמוכה לארמון – Schloßhof Prinz-Eugen-Straße. 

תוכלו לבדוק את לוחות הזמנים ומסלול ההגעה באתר הרכבות האוסטרי

מפה:

 

ארמון נידרוואידן – 5 דקות נסיעה מארמון הציד הגדול

אחד המקומות האידיאלים לשילוב עם ביקור בארמון הציד הוא הארמון הקטן נידרוואידן (Schloss Niederweiden). הארמון שימש אף הוא כארמון ציד קטן כבר מהמאה ה-17. הוא נבנה על ידי האדריכל המפורסם יוהאן ברנהארד פישר פון ארלך (האדריכל שבנה את ארמון שונברון, כנסיית קרל הקדוש והספרייה הלאומית בוינה) עבור הרוזן ארנסט רודינגר פון סטארהמברג.

בשנת 1726 רכש הנסיך יוג'ין מסאבוי את ארמון הציד הקטן וצירף אותו למתחם הציד הגדול שרכש כשנה לפני כן. הנסיך כמעט ולא שינה את המבנה, אלא רק עיצב דירה אחת בתוכו ששימשה כמגוריו הפרטיים. סביב הארמון הוקם גן מושקע עם מרבדי צמחים בסגנון שונה ופחות סימטרי מהגנים של ארמון הציד הגדול.

ב-1755 נרכשו שני הארמונות על ידי מריה תרזה והיא עיצבה אותם מחדש. מריה תרזה גייסה את מיטב האדריכלים והאמנים כדי לשנות את מראה הארמון ולהפוך אותו למקום מלכותי ומרהיב. בחלק מהשיפוצים, נוספו לארמון ציורי תקרה מרהיבים, טפטים מיוחדים ועיטורי קיר מרשימים. בשנת 1770 הורתה מריה תרזה על בניית שביל מרכזי בין הארמון הגדול לבית הארמון הקטן.

לאחר מותה של מריה תרזה הפך הארמון לחלק מהמחנה הצבאי שפעל באיזור ובזמן מלחמת העולם הראשונה שימש אפילו כאורוות סוסים. לאחר נפילת המונרכיה עבר הארמון לבעלות המדינה. בשנים שלאחר מכן המשיך המבנה להיות מוזנח ונטוש ורק ב-1986 הוא שופץ וחזר לתפארתו. כיום משמש הארמון כמרכז עבור תצוגות שונות.

 

מידע חיוני לביקור בארמון

שעות פתיחה: מה-15 במרץ ועד ה-18 בנובמבר מ-10:00 עד 18:00.

עלויות הכניסה:

מבוגר – 9.5 אירו

ילד (6-18) – 6 אירו

ילד מתחת לגיל 6 – חינם

כרטיס משפחתי (2 מבוגרים ועד 3 ילדים) – 22 אירו

ניתן לרכוש כרטיס משולב לשני הארמונות:

מבוגר – 16 אירו

ילד (6-18) – 13.7 אירו

ילד מתחת לגיל 6 – חינם

כרטיס משפחתי (2 מבוגרים ועד 3 ילדים) – 42 אירו.

אתר רשמי (חלק מהאתר של הארמון הגדול)

כתובת: 2292 Niederweiden 1

מפה:

 

 

איך להגיע לארמונות בתחבורה ציבורית?

ישנן שתי אפשרויות להגיע לארמונות בתחבורה ציבורית.

רכבת: מוינה ניתן לקחת רכבת אזורית מתחנת הרכבות המרכזית (Wien Hbf). יש לקחת את הרכבת שעוצרת בתחנת Marchegg. משך הנסיעה הוא בין 45 דקות לשעה. לתכנון מסלול הנסיעה

מתחנת Marchegg ישנו שאטל חינמי בכול יום שיקח אתכם ישירות לשני הארמונות.

הקו החינמי פועל בזמנים הבאים:

חורף (מאמצע נובמבר עד אמצע מרץ) – ימי שבת, ראשון וחגים: 10:10 בבוקר מתחנת Marchegg לארמונות. הנסיעה חזור יוצאת בשעה 15:35.

קיץ (אמצע מרץ עד אמצע נובמבר) –

ימי שני עד שישי: 10 בבוקר מתחנת Marchegg לארמונות. הנסיעה חזור יוצאת בשעה 15:45. במהלך היום יש גם הסעות לארמון נידרוואידן.

ימי שבת, ראשון וחגים: 10:10, 11:10, 12:10, 13:10 מתחנת Marchegg עד לארמונות.

הנסיעה חזור יוצאת ב: 12:45, 15:45, 16:45, 17:45.

אוטובוס (בחודשי הקיץ בלבד):

מאמצע מרץ ועד לסוף אוקטובר ישנו אוטובוס ייעודי הנוסע ממרכז העיר וינה לארמון הציד, לארמון נידרוואידן ולעיר הרומית העתיקה קרנונטום. זהו אוטובוס תיירים כך שניתן לעלות ולרדת בתחנות השונות לאורך המסלול.

לעלויות הנסיעה ומידע נוסף

לוח הזמנים:

אם אתם עוד לא יודעים האם כדאי בכלל לנסוע לברטיסלבה, תוכלו לקרוא על 9 סיבות למה כדאי לשלב טיול בברטיסלבה עם ביקור בוינה.

 

השאר תגובה

* באמצעות טופס זה אתה מסכים עם האחסון והטיפול של הנתונים שלך על ידי אתר זה

מאמרים נוספים שיעניינו אותך