fbpx
אוסטריה למטיילים

מנזר אדמונט – ספריית הנזירים הגדולה בעולם

מנזר אדמונט (Admont Abbey) נמצא בעיירה אדמונט, הסמוכה לפארק הלאומי גזויזה. זהו המנזר הבנדיקטיני העתיק ביותר במדינת סטיריה ובתוכו נמצא היכל מרהיב ביופיו ובו ספריית הנזירים הגדולה בעולם. המנזר התפרסם באירופה כולה בשל הארכיטקטורה הבארוקית המרשימה שלו, חפצי האומנות המגוונים שבו וכמובן הספרים העתיקים שמאוחסנים בו שחלקם נכתבו עוד מאה ה-8 לספירה!

סיפורו של מנזר אדמונט

מנזר אדמונט הוקם בשנת 1074 על ידי הארכיבישוף של זלצבורג והנזירים הראשונים שחיו בו היו מזלצבורג גם כן. עד מהרה הפך המנזר למקום נוצרי חשוב ביותר באזור כולו שעסק בחינוך וידע.

במקום פעל בית ספר לכתיבה שנהפך למרכז תרבותי ורוחני במהלך ימי הביניים. במאה ה-12 התווסף למבנה גם מנזר לנזירות ואף הוא היה מוצלח ביותר, אך בתקופת הרפורמציה הוא חדל מלהתקיים. במאה ה-17 הוקם בית ספר תיכון במנזר וכן בית ספר לרקמה. הנזירים עסקו ביצירה ובכתיבה ויצרו יצירות נפלאות שחלקן מוצגות ברחבי היכל הספרייה.

בשנת 1865 התרחשה טרגדיה נוראה כאשר שריפה גדולה פרצה במנזר וכילתה כמעט את כולו. רק הספרייה העתיקה נשתמרה. עבודות השיפוצים נמשכו זמן רב ולמעשה רק חלק מהמנזר נבנה מחדש. לדוגמה, הכנסייה של המנזר נבנתה בסגנון ניאו גותי על יסודות הכנסייה העתיקה שנהרסה. למעשה, זו הכנסייה הניאו גותית הראשונה באוסטריה.

בתחילת המאה ה-20, בזמן המשבר הכלכלי הגדול, נאלצו חברי המנזר למכור חפצי אומנות יקרי ערך כדי להמשיך ולשמור עליו פעיל. בזמן הנאצים, גורשו הנזירים מהמנזר והוא עבר לשליטת המשטר ורק לאחר המלחמה הם יכלו לשוב ולהמשיך בעבודתם.

עד היום משמש המנזר כמרכז רוחני, תרבותי וכלכלי והוא בעל שם וחשיבות בעולם כולו. המנזר אחראי על 26 קהילות, בית רפואה, בית ספר תיכון ומגוון חברות מקומיות שמעסיקות לא פחות מ-500 עובדים!

מטיילים רבים שעוברים באזור עוצרים במיוחד בעיירה כדי להתרשם מהמנזר והספרייה הייחודית שבו.

 

ספריית הנזירים הגדולה בעולם

היכל הספרייה שבמנזר זה משהו שלא רואים בכול יום קירות מעוטרים במיני פסלים עתיקים, תקרה מאוירת למשעי ומדפי ספרים עמוסים שנושקים לתקרה הגבוהה. זהו האוצר האמיתי של המנזר – אוצר של ידע ועתיקות.

ההיכל הושלם לקראת סוף המאה ה-18 ונבנה בידי האדריכל הידוע יוזף הובר שהושפע בסגנונו מתנועת ההשכלה שהייתה במרכז עולם הפילוסופיה והרוח באותה התקופה. דוגמה מרכזית לכך אלו 7 ציורי התקרה המרשימים המתארים אלמנטים מרכזיים בתקופת ההשכלה כמו תבונת האדם ודרכו אל הגילוי האלוהי.

הספרים הרבים שבהיכל מחולקים לאזורים ייעודיים: בקדמת החדר ישנן מהדורות רבות של התנ"ך ועבודות של ראשי הכנסייה. בצד הצפוני נמצאים ספרים העוסקים בתיאולוגיה ובצידו הדרומי נמצאים ספרים במגוון נושאים שקובצו יחד. בסך הכול יש בספרייה עצמה 70,000 ספרים ובמנזר כולו כ-200,000 ספרים. כ-1400 כתבים שנמצאים בספרייה נכתבו עוד במאה ה-8 לספירה.

בהיכל פזורים מספר פסלים המסמלים את "ארבעת הדברים האחרונים" ומציגים את הנושאים: מוות, דין, גן עדן וגיהנום. פסלים אלה מהווים ניגוד מסוים לעיצוב הכללי של ההיכל.

שימו לב: ניתן לבקר בספרייה ללא ליווי מדריך, כחלק מהביקור במנזר. בחודשי הקיץ יש אפשרות להצטרף לסיור של 40 דקות כחלק מהביקור, הסיור לא כרוך בתשלום נוסף.

קבלו הצצה להיכל המרשים:

 

מוזיאונים במנזר אדמונט

מלבד הספרייה, במנזר נמצאים 4 מוזיאונים העוסקים באומנות ועולם הטבע. כחלק מהביקור במנזר אפשר להיכנס למוזיאונים הבאים:

המוזיאון הגותי: התצוגה במוזיאון כוללת מגוון פסלים, ציורים וחפצי קודש מימי הביניים.

מוזיאון האומנויות היפות: אוסף רחב של פסלים, ציורים, בדים וחפצי קודש נוספים מהתקופה הרומנסקית ותקופת הרקקו.

המוזיאון לאומנות מודרנית: במוזיאון זה ישנו אוסף נרחב של כ-1500 יצירות של כ-160 אמנים שחיו במחצית המאה ה-20 באוסטריה ועד היום.

מוזיאון ההיסטוריה של הטבע: אוסף החרקים במוזיאון זה יוצא דופן בקנה מידה אירופאי. במוזיאון מוצגים לא פחות מ-50,000 חרקים שונים. האוסף הכולל במוזיאון מורכב מ-252,000 פריטים שנאספו במשך מאות השנים.

המיצגים במוזיאון אינם חיים, קרי הם פוחלצים של חיות רבות מיונקים ועד לזוחלים קטנים. בנוסף, ישנו אזור שלם המוקדש לפירות מלאכותיים העשויים שעווה, שנראים בדיוק כמו פירות אמתיים.

 

מידע חיוני נוסף לביקור במנזר אדמונט

שעות פתיחה:

מ-5 בנובמבר עד ה-19 במרץ: סגור. למעט בחג המולד (27.12-31.12 וב2.1-6.1 ), ובשבועות של חופשת הלימודים בפברואר (4-24.2). בימים בהן פתוח הספרייה פתוחה בין השעות 10:00 בבוקר עד 15:00. סיורים מתקיימים בשעה 11:00 ו-14:00.

מ-20 במרץ עד ה-3 בנובמבר: בכול יום מ-10:00 בבוקר עד 17:00. סיורים מתקיימים ב-10:30 וב-14:00.

עלות (כולל ביקור בספרייה, מוזיאונים וסיור מודרך):

מבוגר – 11 אירו.

פנסיונר – 10 אירו.

סטודנט, ילד (6-15) – 6 אירו.

בעל מוגבלות – 7.5 אירו למבוגר, 5 לילד.

משפחה (2 הורים + 2 ילדים) – 25 אירו.

נגישות: הספרייה העתיקה נגישה לחלוטין.

אתר רשמי

כתובת: Kirchplatz 1, 8911 Admont

מפה:

השאר תגובה

* באמצעות טופס זה אתה מסכים עם האחסון והטיפול של הנתונים שלך על ידי אתר זה

מאמרים נוספים שיעניינו אותך