fbpx
אוסטריה למטיילים

הפרלמנט האוסטרי (Austrian Parliament) בוינה

הפרלמנט האוסטרי (das Parlament) נמצא בבניין מפואר ברובע הראשון על רחוב הטבעת (Ringstrasse), לא רחוק מבית העירייה (Rathaus) ומגן העם (Volksgarten). המבנה המרשים ביופיו נחשב לאתר מורשת עולמי של אונסק"ו ומושך אליו מבקרים רבים. בשל שיפוצים נרחבים במבנה הועברו משרדי הפרלמנט לארמון הופבורג. בדרך כלל מתקיימים סיורים מודרכים בתוך בניין הפרלמנט, אך בשל השיפוצים לא יתקיימו סיורים עד סיום העבודות בשנת 2021. כדאי להגיע לרחבת הבניין שנמצאת ממש על רחוב הטבעת ולהתרשם מיופיו. אין תשלום עבור כניסה לרחבת בניין הפרלמנט והיא פתוחה לציבור (כרגע באופן מעט מוגבל בשל השיפוצים).

סיפורו של מבנה הפרלמנט האוסטרי

בניין הפרלמנט האוסטרי הוא בן למעלה מ-130 שנה. בנייתו החלה בשנת 1873 ונסתיימה לאחר 10 שנות בנייה בשנת 1883. פרויקט הבנייה החל לאחר הריסת בית העירייה הישן והיה חלק מתנופת בנייה כללית בעיר וינה בתקופה זו שהביאה לחידוש ופיתוח העיר.

על אף ייעודו של מבנה זה להיות בעל תפקיד מרכזי עבור האימפריה האוסטרית ומקור לגאווה לאומית, העיצוב שלו נעשה בכלל על ידי ארכיטקט דני בשם תאופיל האנסן (Theophil Hansen). כמובן שבימי המונרכיה חשיבותו של הפרלמנט הייתה פחותה, אך עם הפיכתה של אוסטריה לרפובליקה דמוקרטית, הפך המבנה למקום מרכזי וחשוב עבור שלטון המדינה.

בניין הפרלמנט מעוצב בסגנון יווני קלאסי כאות הזדהות עם הרעיונות ההלניסטיים ששמו את האהבה לחירות וחוקיות מעל הכול. גודלו הכולל של המבנה הוא 14,000 מטרים רבועים ויש בו 1600 חדרים ו-920 חלונות!

במהלך מלחמת העולם השנייה, היווה בניין הפרלמנט מטרה עבור ההפגזות האוויריות של בעלות הברית וחלקו נחרב קליל בעת ההפגזות על וינה. תקופה ארוכה היה המבנה בשיפוצים כדי להחזירו לתפארתו. כחלק מעבודות השיפוצים שוחזרו החלקים החיצוניים של המבנה בהתאם לעיצוב המקורי של תאופיל האנסן. בחלקו הפנימי נבנו, במקום האגפים שנהרסו, חדרים מודרניים יותר לטובת עובדי הפרלמנט.

בית הפרלמנט האוסטרי

 

עיצוב בניין הפרלמנט

אין ספק כי הושקעה מחשבה רבה בעיצוב בניין הפרלמנט וכי רעיונות נעלים הדריכו את הארכיטקט תאופיל האנסן בעת בנייתו. הן חלקו החיצוני והן חלקו הפנימי של המבנה מרשימים ביופיים.

 

חלקו החיצוני של בניין הפרלמנט – מבט מרחוב הטבעת

כשעומדים למרגלות הבניין מכיוון רחוב הטבעת ניתן לראות פסלים מרשימים, מזרקות ופיתוחי אבן. האלמנט המרכזי ביותר הוא המזרקה המרשימה הנמצאת בקדמת המבנה המפואר אשר במרכזה נצב פסל בגובה של 5.5 מטרים של האלה היוונית אתנה – אלת החוכמה, האסטרטגיה, המלחמה והשלום. בידה הימנית היא אוחזת בנייקי, אלת הניצחון ובידה השמאלית היא אוחזת בחנית. למעשה עיצוב המזרקה באופן זה לא היה בתכנון המקורי. הרעיון המקורי היה לשים במרכזה פסל המסמל את אוסטריה, אך בשל מתחים לאומיים שהתרחשו ברחבי המונרכיה בתקופה ההיא, הוחלט לשנות את העיצוב לניטרלי יותר.

הפסל של האלה אתנה הוצב במרכז המזרקה כ-20 שנה לאחר השלמת בניית מבנה הפרלמנט ולאחר מותו של הארכיטקט האנסן.

למרגלות הפסל המרכזי ישנם מספר פסלים של "כוחות הביצוע והחוק" היושבים משני עבריו. הם מסמלים את העיקרון הבסיסי של הפרדת הרשויות במערכת הדמוקרטיה לצורך שמירה על שילטון החוק.

הפסל המסמל את הרשות המחוקקת אוחז בלוח אבן ועליו החוק ואילו הפסל המסמל את הרשות המבצעת מחזיק בחרב הצדק.

בהחלקה התחתון של המזרקה ישנן מספר דמויות המסמלות את הנהרות המרכזיים של אוסטריה – נהר הדנובה, נהר האין, נהר האלבה ונהר הוולטבה. הרעיון בעיצוב זה הוא להראות שהפרלמנט הוא המקום המייצג עבור כול חלקי האימפריה.

בנוסף ישנן 4 דמויות של רוכבים על גבי דולפינים עם כנפיים.

בעלייה לעבר מבנה הפרלמנט, דרך הרמפה, פזורים מכול צד פסלים של היסטוריונים רומאים ויוונים ומטרתם היא לסמל ולהזכיר לפוליטיקאים את האחריות שלהם כלפי ההיסטוריה (שלא לחזור על טעויות העבר).

בחלקה הימני של רחבת בניין הפרלמנט ניצב פסל בדמותו של קנצלר אוסטריה ד"ר קרל רנר, הקנצלר כיהן כנשיא הרפובליקה שהוקמה מחדש בשנת 1945.

בחלקה השמאלי של רחבת בניין הפרלמנט נמצאת מצבת זיכרון של ועליה פסליהם של שלושת מנהיגיה של וינה מלפני מלחמת העולם השנייה.

 

חלקו הפנימי של מבנה הפרלמט

בבניין הפרלמנט ישנם לא פחות מ-1600 חדרים! ישנם אמנם מספר חדרים בעלי חשיבות מרכזית ועיצוב נהדר.

אולם הכניסה והאטריום

כשנכנסים למבנה הפרלמנט דרך דלתות הכניסה הגדולות שעוצבו באופן זהה לדלתות של מבנה הארכתאון (מקדש יווני עתיק שנבנה עבור ארכתאוס שהיה מלך יוון) על גבעת האקרופוליס שבאתונה, מגיעים לחדר ההמתנה הנקרא גם אולם הכניסה העליון. אל אולם זה מתחבר האטריום (חצר פנימית). אולם הכניסה משמש כמאין הכנה לפאר וההדר של היכל האכסדרה המרכזי.

באולם הכניסה ניתן לראות מצד ימין, שישה עמודי שיש בגובה של שבעה מטרים ומצד שמאל גרם מדרגות המוביל למפלס השני של אולם הכניסה.

מעל לגרם המדרגות ישנם ציורי ופיתוחי קיר המציגים אנקדוטות מסיפורי האלים היווניים. בנקודת החיבור של התקרה והעמודים ישנו ציור מעשה ידי האמן אליוס האנס שראם. הציור נמשך לאורך ארבעת קירות האולם ומוביל לתוך האטריום. ציור זה מסמל את ברכות השלום. לאורך הפרוזדור ישנם עיטורים המסמלים את עקרונות השלטון בספרטה ואתונה.

בחדר האטריום, הנפרד מאולם הכניסה על ידי שני עמודים בסגנון היוני, ישנו ציור המציג את– האהבה הפטריוטית לאוסטריה – הלוחמים כורעים ברך ונשבעים נאמנות ובו בעת הנשים מציעות מיני מתנות לממלכה.

אולם האכסדרה – שדרת עמודי השיש

תיאופיל האנסן, הארכיטקט של בניין הפרלמנט, ייעד את האולם הזה כמקום מפגש עבור "המוחות" של הממלכה. כיום, משמש האולם כמקום עבור קבלת פני אורחים, תצוגות, או פשוט כרגע עבור ראיונות טלוויזיוניים. האולם באורך של 40 מטרים וברוחב של 24 מטרים – בערך בגודל של חצי מגרש כדורגל.

באולם ישנם 24 עמודי שיש מפוארים. עמודי השיש עשויים מקשה אחת וכול עמוד שוקל כ-16 טון!. במרכז האולם ישנה תקרת זכוכית גדולה.

רצפת השיש נבנתה על גבי משטח בטון עם חללי זרימת אוויר חם למטרת חימום המבנה. זהו סגנון חימום עתיק שהיה נפוץ עוד בזמן האימפריה הרומית. ניתן למצוא שיטה זו גם בבתי החממה העתיקים שבארמון שונברון.

כתוצאה מההפגזות של בעלות הברית בזמן מלחמת העולם השנייה נהרס חלק מאולם האכסדרה ונדרשו עבודות שיפוצים נרחבות כדי להשיב אותו לקדמותו. על אף המאמצים לשוות לחדר את מראהו המקורי, חדי העין יוכלו לראות כי שני העמודים השמאליים שבחלקו האחורי של האולם הם העתקים חדשים יותר.

חדר ההתייעצות

מטרתו של חדר זה היא להיות מקום מפגש בין אזרחים לנציגיהם. בימים של ישיבות פרלמנטריות, יכולים האזרחים לקבוע פגישה עם נציגי הפרלמנט כדי לשוחח איתם על בעיותיהם. חדר זה משמש גם עבור אירועים אחרים כדוגמת השקת ספרים או טקסי הענקת פרסים.

החדר מעוצב בסגנון סקגליאולה (Scagliola), זהו סגנון עיצוב מיוחד שהיה בשימוש עוד בפומפיי העתיקה ונועד לשוות לקירות, עמודי תמיכה ופסחים מראה של שיש או של אבני חן.

היכל התקציב

כפי שהשם של ההיכל מרמז, הוא משמש עבור דיונים בנושא פיננסים והתקציב.

שימושו המקורי של היכל זה היה עבור טקסים או פגישות של משלחות מרחבי האימפריה. בשל כך ניתן עדיין לראות על גבי תקרת האולם את שלטי האצולה של 17 הממלכות שהיו מיוצגות בפרלנמט של המונרכיה. במרכז ההיכל ישנן שתי שנדלירים שבכול אחת ישנן כ-30 מנורות. אילו השנדלירים הגדולות ביותר בבניין.

היכל קבלת הפנים

הכניסה הראשית להיכל קבלת הפנים היא מאולם האכסדרה. בשל העיצוב וגוון הקירות של היכל זה הוא מכונה גם בסלון הכחול.

היכל זה שמור עבור הנשיא של המועצה הלאומית עבור מגוון אירועים ועבור קבלת אורחי כבוד מחו"ל. הדיוקנאות שעל קירות ההיכל מציגים את הנשיאים של המועצה הלאומית החל משנת 1945.

חדרי הועדות

מלבד חדרי הפגישות הגדולים, ישנם מספר חדרים עבור ועדות קטנות. למעשה ישנם 8 חדרי ועדות, אך רק 4 מהם נשתמרו בעיצובם לפי תוכניותיו של תאופיל האנסן. השנדלירים שבחדרי הועדות נשתמרו בצורתן המקורית ועוצבו במיוחד עבור בניין הפרלמנט על ידי חברה מבוהמיה.

נזקי ההפגזות במלחמת העולם השנייה הצריכו שיפוצים נרחבים במספר חדרי ועדות ועל כן הם מודרניים יותר.

פעמיים בשנה משמשים חדרים אלה עבור תצוגות אומנות עכשווית של אמנים אוסטרים.

חדר המועצה הלאומית

באגף השמאלי של בית הפרלמנט נמצא חד המועצה הלאומית. במקור היה זה החדר בו נפגש בית הלורדים (Herrenhaus) שהיה קטן יחסית (רק 243 מושבים). בשל כך חדר זה מעוצב להפליא והוא נבנה בהשראת בית תאטרון יווני עם שורות מושבים מוגבהות הפונות אל הבמה המרכזית. מאחורי הבמה היו פסלים מההיסטוריה היוונית.

חדר המועצה הלאומית נחרב כליל בהפגזות של שנת 1945 ולאחר מכן הוא נבנה מחדש בצורה מודרנית. העיצוב היחיד שנמצא כיום בחדר זה הוא הסמל האוסטרי – הנשר. כיום ישנם 192 מושבים בחדר זה.

חדר המועצה הפדרלית

במקור שימש חדר זה להמתנה של חברי בית הלורדים לפני שהם נכנסו לחדר הישיבות שלהם. כיום משמש חדר זה במקום ההתכנסות של המועצה הלאומית. עד 1920, שימש החדר עבור הישיבות של המועצה הפדרלית.

מעל במת הנשיא ישנם 9 שלטי אצולה עם סימוני 9 הפרובינציות הפדרליות. הם מסמלים את החלק של כל מחוז בחקיקת חוקים עבור אוסטריה כולה.

חדר בית המחוקקים הפדרלי

חדר זה נמצא באגף הימני של בניין הפרלמנט. בעבר, בתקופת המונרכיה, שימש כחדר כינוס עבור בית הנציגים של חלקי ממלכה השונים. צורת החדר היא חצי מעגלית עם שורות מושבים המסודרות בדומה לאמפיתיאטרון יווני עתיק.

סביב להיכל ישנן 7 דלתות והוא מעוצב בשילוב של שיש ופסלים של פוליטיקאים רומיים. חלקם העליון של הקירות מכוסה בציור נהדר המציג ב-15 חלקים את התפתחותה של האימפריה האוסטרית.

כיום משמש חדר זה עבור ישיבות של בית המחוקקים הפדרלי.

 

 

השיפוצים בבניין הפרלמנט

מאז שבניין הפרלמנט הושלם בסוף המאה ה-19 לא נעשו בו שיפוצים נרחבים (בחלקים שלא נהרסו בהפצצות). המצב של המבנה לא היה טוב, הגגות דלפו, הבידוד של הבניין לא היה טוב, ומערכות האיוורור והחשמל בכלל לא עמדו בסטנדרטים של ימינו.

בשל כך הוחלט על ביצוע עבודות שיפוץ כלליות בכדי לשמר את המבנה הנפלא ולשדרג אותו כדי שיתאים לדרישות המאה ה-21. עלות השיפוצים של המבנה מוערכות ב-352 מיליון אירו.

במהלך עבודות השיפוצים שהחלו ב-2017 הועבר הפרלמנט לפעול בארמון הופבורג. סיום העבודות מתוכנן לשנת 2021. תוכלו לראות כמה תמונות מהתוכנית העתידית של בית הפרלמנט.

במהלך תקופת השיפוצים, לא יתקיימו סיורים מודרכים בבית הפרלמנט, אלא במתחם הפרלמנט שבארמון הופבורג ובאיזור כיכר הגיבורים.

 

 

סיור חינמי בפרלמנט בארמון הופבורג

זמני הסיורים: הסיורים מתקיימים על בסיס יומי (מלבד יום ראשון) לפחות 4 פעמים ביום. לחצו לראות את השעות המדוייקות לפי תאריכים.

מחירים: הסיור הוא חינמי

משך הסיור: 55 דקות

שפות הדרכה: גרמנית ואנגלית

מקום התחלת הסיור: כניסת המבקרים ב-Josefsplatz.

להזמנת מקומות מראש: tours@parlament.gv.at

רוצים בכל זאת לראות את בניין הפרלמנט? התחילו בסיור וירטואלי.

 

סיור בכיכר הגיבורים

בסיור זה תלמדו על עיקרון הפרדת הרשויות ותבקרו במספר מקומות חשובים לשלטון האוסטרי בעבר ובהווה.

זמני הסיורים: הסיורים מתקיימים על בסיס יומי (מלבד יום ראשון). הסיור באנגלית יוצא בשעה 12:00, הסיור באנגלית יוצא ב-10:30 ו-13:30

מחירים: הסיור הוא חינמי

משך הסיור: 90 דקות

שפות הדרכה: גרמנית ואנגלית

מקום התחלת הסיור: Infopoint Platz.Mit.Bestimmung

להזמנת מקומות מראש: tours@parlament.gv.at

 

 

מידע נוסף לביקור בבניין הפרלמנט (מבחוץ)

איך להגיע לבניין הפרלמנט?

ניתן להגיע במספר דרכים לבית הפרלמנט:

רכבת תחתית: הקו הכתום, U3. יש לרדת בתחנת Volkstheater ולצעוד על רחוב הטבעת לכיוון הפרלמנט. אפשרות נוספת היא לנסוע בקו הסגול, U2 ולרדת בתחנת בית העירייה (Rathaus). משם יש ללכת לכיוון רחוב הטבעת תוך שחוצים את רחבת בית העירייה ומשם לפנות ימינה וללכת לאורך רחוב הטבעת עד שמגיעים לרחבת בית הפרלמנט. זוהי הליכה של כ-20 דקות.

רכבת חשמלית: קווים D,1,2,71 שעוצרים בתחנת הפרלמנט שעל רחוב הטבעת. ניתן גם לנסוע עם קווים 46 או 49 ולרדת בתחנת Dr. Karl-Renner-Ring ומשם לצעוד לבית הפרלמנט.

אוטובוס: קו 48A שעוצר בתחנת Dr. Karl-Renner-Ring

כתובת: Parlament, Dr. Karl-Renner-Ring 1-3, 1010 Vienna

מפה:

 

 

מקומות סמוכים אחרים:

השאר תגובה

* באמצעות טופס זה אתה מסכים עם האחסון והטיפול של הנתונים שלך על ידי אתר זה

מאמרים נוספים שיעניינו אותך