fbpx
אוסטריה למטיילים

ארמונות בלוודר בוינה | כל המידע על המתחם המפואר

מתחם בלוודר כולל מספר מבנים היסטוריים מרהיבים ביופים. במתחם ישנו את ארמון בלוודר המחולק למעשה לשני מבני ארמון בסגנון הבארוק – בלוודר העליון ובלוודר התחתון. בנוסף ישנו מבנה עבור אורוות הסוסים וכן איזור חממה ששימש את דיירי הארמון לגידול פירות בימי החורף. ברחבת הארמון ישנו גן יפה ומטופח. הארמון נמצא בקצה הדרום מזרחי של מרכז העיר. איזור זה שייך לרובע השלישי של העיר. מתחם בלוודר נכלל ברשימת אתרי המורשת של אונסק"ו.

סיפורו של ארמון בלוודר (Belvedere Palace)

"ארמון בלוודר" מחולק למעשה לשני ארמונות. שני ארמונות בלוודר נבנו בתחילת המאה ה-18 בתקופה בה העיר וינה הייתה בתנופת פיתוח ושגשוג אחרי מספר נצחונות כנגד האימפריה העותמנית. הארמונות יועדו להיות מעון הקיץ של הנסיך יוג'ין מסאבוי ונבנו בסגנון הבארוק על ידי האדריכל המפורסם יוהאן לוקאס פון הילדברנט (Johann Lucas von Hildebrandt).

ארמונות בלוודר
מתחם ארמונות בלוודר. צילום: Imagno

 

1. ארמון בלוודר העליון (Oberes Belvedere)

בנייתו של ארמון זה החלה בשנת 1717 ונמשכה 5 שנים עד לשנת 1723. הפרוייקט השאפתני הושלם במהירות, אך בשנים שלאחר השלמתו התברר כי היכל הכניסה (Sala Terrena) נבנה בצורה לקויה דבר שהוביל לשנה שלמה של שיפוצים ותיקונים בשנת 1732. מאז ועד היום לא עבר הארמון שינויים משמעותיים והוא נשתמר בצורה נפלאה. תפקידו העיקרי של ארמון זה היה להפגין את עושרו ויוקרתו של בית המלוכה והוא שימש לאירוח נציגי מדינות ואורחים חשובים של בית הבסבורג. לקראת סוף המאה ה-18 הוסב הארמון לגלריה האימפריאלית ומגוון ציורים הועברו אליו מארמון הופבורג והוצגו לציבור הרחב.

ארמון בלוודר
ארמון בלוודר העליון

חלקי הארמון העליון המרכזיים:

 • היכל הכניסה (Sala Terrena) – חלק זה נבנה בתחילה כהיכל רחב ידיים, אך לאחר שעמד בסכנת קריסה בשנת 1732 הוספו לו ארבעה עמודים תומכים המחזיקים את תקרתו הקעורה. מהיכל הכניסה אפשר לצאת לגן הארמון מצד אחד ומצדו השני הוא מוביל לגרם המדרגות המפואר.
 • גרם המדרגות הגדול (Prunkstiege) הכניסה המקורית לארמון הייתה מחלקו הדרומי וממנה הגיעו לגרם המדרגות המפואר שהוביל לקומה המרכזית של הארמון. בחלק זה הקירות מעוטרים בציורי קיר מרשימים המציגים את נצחונו של אלכסנדר מוקדון על דריווש מלך פרס. בעבר הייתה התקרה מכוסה בציור גדול ממדים, אך בשל בעיות בבניית הגג הציור הוסר במאה ה-19 והוחלף בעיטור השושנה הנמצא עד היום.
 • היכל קרלון (Carlonesaal) – ההיכל המאויר להפליא נקרא על שם האמן והצייר קארלו אינוסנזו קרלון שהיה אחראי על יצירות האומנות המעטרות אותו. הוא צייר את ציור התקרה המרשים המציג את נצחון האלה הרומית אורורה. הטמפרטורה הקרירה הנשמרת בו גם לאורך הקיץ מספקת מקום קריר ונעים עבור המבקרים בארמון בחודשי הקיץ החמים.
 • אולם השיש (Marmorsaal) – אולם זה הוא המרשים ביותר בארמון בלוודר העליון. זהו החדר הראשון אליו נכנסים אחרי העלייה במדרגות והוא מחולק לשני מפלסים. האולם מעוטר בציורים נפלאים על קירותיו ועל תקרתו ורצפת השיש שלו בוהקת בגוון חום אדמדם. אחרי מלחמת העולם השנייה, בשנת 1955, שימש אולם זה עבור הטקס בו נחתמה אמנת המדינה האוסטרית והפיכתה של אוסטריה למדינה ריבונית. כיום, אולם השיש המרשים פתוח למבקרים.
 • חדר התפילה של הארמון (Schlosskapelle) – חדר זה נשתמר בצורה נפלאה והוא אחד החדרים המרשימים שבארמון. בחדר התפילה ישנם שני מפלסים. במפלס התחתון היו מתקבצים עובדי הארמון ואילו המפלס העליון היה שמור לבני האצולה. החדר בנוי בצורת מתומן ובכול פינותיו ישנם עמודים המשמשים לעיטור. החלונות הגדולים, רצפת השיש והתקרה המעוטרת מזכירים את אולם השיש. באיזור המזבח ישנו ציור המציג את חזרתו לחיים של ישו. ציור זה צויר על ידי פרנצ'סקו סולימנה והשלמתו לקחה כ-10 שנות עבודה. בנוסף ישנם שני פסלים גדולי ממדים של שליחיו של ישו. גם כיום בחדר התפילה מתקיימת תפילה בכול יום ראשון בשעה 12 בצהריים.

 

2. ארמון בלוודר התחתון (Unteres Belvedere)

הארמון התחתון נבנה לפני הארמון העליון. בנייתו החלה בשנת 1712 והסתיימה בשנת 1716. הכניסה למבנה זה הייתה דרך השער המרכזי הסמוך לרנווג (Rennweg) שהוביל לחצר המרכזית. הכניסה המקורית הובילה ישירות לאולם השיש המרכזי. ארמון בלוודר התחתון שימש בעיקר עבור מגורים, אך גם מספר אוספים של הנסיך יוג'ין אוכסנו בו.

ארמון בלוודר התחתון
ארמון בלוודר התחתון

חלקי הארמון התחתון המרכזיים:

 • אולם השיש (Marmorsaal) – אולם זה שימש בעיקר לאירוח טקסים רשמיים עבור אורחים חשובים. האולם מחולק לשני מפלסים. קירותיו נבנו בצורה המזכירה את קשתות הניצחון ומעוטרים במיני עיטורים המרמזים על ניצחונותיו הצבאיים של הנסיך יוג'ין. ציורי התקרה המרשים הוא מלאכת ידו של האמן מרטינו אלטומונטה והוא מציג את סיפור אפולו במרכבת השמש.
 • גלריית השיש (Marmorgalerie) – איזור זה של הארמון תוכנן כנראה במטרה להיות מקום התצוגה של שלושה פסלי שיש של נשים מהתקופה הרומית. שלושת הפסלים ידועים בשם "הנשים מהרקולנאום" (Herculaneum Women) והם היו מוצגים בחדר זה. בשנת 1736, פסלי הנשים נמכרו לשלטון דרזדן ובמקומם הוצבו שלושה פסלים אחרים שפוסלו במיוחד לבקשת הנסיך. הקירות והתקרה בחדר זה מכוסים בציורים מרשימים המתארים את נצחונותיו הצבאיים של יוג'ין.
 • היכל הגרוטסקה (Groteskensaal) – עיטור היכל הכניסה וביתני הגנים באיורים גרוטסקיים היה פופולרי מאוד בתחילת המאה ה-18. בחלק זה של הארמון מופיעים מספר ציורים ייחודיים שצוירו בידי הצייר יוהנס דרנטווט. רוב הציורים הללו נשתמרו בצורתם המקורית מלבד חלקי הציור שהיו על הקיר שממול לגנים אשר נפגע בהפצצות שספגה העיר וינה בשנת 1945.
 • חדר הזהב (Goldkabinett) – בזמן שלטונה של מריה תרזה הוסב החדר להיות חדר הזהב (או חדר המראות והפורצלן). חלק מהעיטורים שבחדר זה נלקחו מארמון אחר שהיה ליוג'ין ברחוב Himmelpfortgasse שבעיר עצמה. משוער כי עיצובו מחדש של החדר הושלם בשנת 1765.

 

3. בית החממה (Orangerie)

בית החממה שימש בתחילה כגינת חורף אשר הייתה ניתנת לחימום בחודשי החורף הקרים. בעונת הקיץ היו מסירים את הגג והדופן הדרומים של בית החממה בכדי להימנע מלהעביר את עצי הפרי מתוך בית החממה החוצה.

מבנים מיוחדים מסוג זה שנועדו לחימום בחורף של צמחים רגישים היו נפוצים באיטליה ובגרמניה עוד מהמאה ה-16, אך הרכבתם ופירוקם בכול עונה הייתה מלאכה מפרכת. מבנה בית החממה שבבלוודר נבנה באופן חדשני ומתוחכם שהפך את מלאכת הפירוק וההרכבה של גג המבנה לפשוטה הרבה יותר.

 

4. אורוות הארמון (Prunkstall)

מבנה האורוות אכלס בעבר את סוסיו של הנסיך, אך כיום משמש עבור תצוגת חפצי אומנות מהתקופה הגותית. האוסף המוצג כולל כ-150 פריטים אשר רובם מוצגים לקהל הרחב. המיצגים כוללים חפצים מתקופת הרומנסק, ציורים ופסלים מהתקופה הגותית ואפילו מבנה מזבח שבנייתו הושפעה מרעיונות הרנסנס.

 

5. גני הארמון המרשימים

הגנים שברחבת מתחם בלוודר הם דוגמה נהדרת ונדירה לגנים היסטוריים בסגנון צרפתי המעוצבים בהשפעת סגנון הבארוק. ברחבה שלפני ארמון בלוודר העליון ישנה בריכה בה משתקף מבנה הארמון בצורה נפלאה. מצידו השני של המתחם, קרוב יותר למרכז העיר ולרנווג (Rennweg) נמצאת החצר האירועים הגובלת במבנה הארמון התחתון.

מתחם בלוודר במבט מלמעלה
מתחם ארמונות בלוודר והגנים הנפלאים. צילום: @world_walkerz
 • גן פריבי (Kammergarten)נמצא מצידו הימני של הארמון התחתון וממשיך עד לבית החממה בחלקו הצפוני של המתחם. זו הייתה גינתו הפרטית של הנסיך שהייתה שמורה לו ולקרובים אליו בלבד.
 • הגן האלפיני (Alpengarten)גן זה הוא העתיק ביותר מסוגו באירופה כולה ובו ישנם צמחים אלפיניים נדירים. אוסף הצמחים הוצג לראשונה בארמון השונברון בתחילת המאה ה-19, עד שהועבר לגני ארמון בלוודר שם הוא מוצג לקהל המבקרים. בגן זה ישנם מגוון צמחים מיוחדים כדוגמת 100 עצי בונסאי יפניים.

מידע חיוני לביקור בגני הארמון:

שעות הפתיחה:

 • מה-1 באמפריל ועד ה-31 באוקטובר – הגן נפתח בשעה 6:30
 • מה – 1 בנובמבר ועד ה– 31 במרץ הגן נפתח בשעה 7:00

שעות הסגירה:

 • אוקטובר עד פברואר: 17:30
 • מרץ: 19:00
 • אפריל: 20:00
 • מאי – סוף יולי: 21:00
 • אוגוסט – ספטמבר: 20:00
 • אוקטובר: 19:00
 • נובמבר – 17:30

 

 

מפת מתחם ארמונות בלוודר

מתחם בלוודר. באדיבות האתר הרשמי של הארמון

 

תצוגות האומנות שבארמון בלוודר

מתחם ארמון בלוודר הוא לא רק פנינה אדריכלית בלב וינה, אלא גם מרכז תרבות ואומנות הכולל מספר תצוגות אומנות שונות הפזורות ברחבי המתחם. כמובן שאם רק רוצים להתבונן במבני הארמונות המרשימים ניתן להיכנס ללא תשלום לרחבת הגנים ולהינות מהמבנים המשגעים. עבור המתעניינים באומנות, הגלריות שבארמון בלוודר הן בגדר חובה! בארמון נמצא אוסף הציורים הגדול ביותר של האמן המפורסם גוסטב קלימט כולל התמונה הידועה ביותר – "הנשיקה". לחצו להזמנת כרטיסי כניסה מראש לארמון ולתערוכה (כדאי במיוחד בעונת התיירות בקיץ ובחורף).

הנשיקה
הנשיקה – גוסטב קלימט. באדיבות Belvedere, Wien

 

תצוגות בארמון בלוודר העליון – "הנשיקה"

"הנשיקה" של גוסטב קלימט הציור האוסטרי המפורסם ביותר המציג זוג אוהבים מחובק המוקף במרבד פרחים צבעוניים. הציור מתוארך לתחילת המאה ה-20 (שנת 1907 או 1908). בציור זה משתמש קלימט בטכניקה חדשה וייחודית בה הוא משלב בין עלי זהב לבין צבעי שמן ונחושת.

זוהי תצוגה קבועה בגלריה. לחצו להזמנת כרטיסי כניסה מראש לארמון ולתערוכה.

 

תצוגות בארמון בלוודר התחתון

"עיר הנשים" (City of Women) – תצוגה של יצירות אומנות מעשי ידיהן של אומניות בין השנים 1900 ל-1938. 

התצוגה תמשך עד ה- 19.5. 

 

 

6. בלוודר 21

מוזיאון זה נמצא במבנה מודרני הסמוך לארמונות ומציג אומנות עכשווית ומודרנית. המוזיאון נפתח בשנת 1562 והתמקד ביצירות אומנות ברוח המאה ה-20. בשל כך שמו היה 20er Haus. המוזיאון הפך במהרה למרכז אומנותי חשוב, אך בשנת 2001 הועברה תכולת המבנה לרובע המוזיאונים והוצגה תחת מוזיאון אחר הנקרא מומוק (Mumok). במשך כ-10 שנים עמד המבנה ריק, עד לפתיחתו מחדש ב2011 כמוזיאון המאה ה-21 או בשמו בחדש 21er Haus. בתחילת 2018, הוחלף שמו של המוזיאון לבלוודר 21 והוא ממשיך לשמש כמרכז לתצוגת אומנות מודרנית ועכשווית.

בלוודר 21
מוזיאון בלוודר 21 – אומנות מודרנית. באדיבות http://museu.ms/

שעות הפתיחה: ימי רביעי עד ראשון מהשעה 9:00 בבוקר ועד 18:00 (בימי רביעי ושישי הכניסה אפשרית עד 21:00 בערב).

כתובת: Quartier Belvedere, Arsenalstraße 1,.

 

מידע חיוני לביקור במתחם ארמונות בלוודר

עלויות, כרטיסים, דרכי הגעה קלות בתחבורה ציבורית, שעות פתיחה ועוד!

כדאי לקחת בחשבון שארמון בלוודר והתצוגות שבו מושכים אליהם מטיילים רבים ובעונת הקיץ בעיקר ישנם תורים ארוכים בכניסה. במידה ויש המון מבקרים תתבקשו להמתין בחוץ עד שיתאפשר להיכנס לחדרי התצוגות בארמון.

הזמן העמוס ביותר הוא בין 11:00 בבוקר ועד 14:00. מומלץ שלא להגיע בשעות אלה אם רוצים להימנע מהמתנה מיותרת.

 

 • ארמון בלוודר העליון:

שעות פתיחה: בכול יום מ-9:00 בבוקר עד 18:00 (בימי שישי הכניסה היא עד 21:00).

עלויות כניסה: מבוגר – 15 אירו, ילד (עד גיל 18) – חינם, פנסיונרים וסטודנטים (עד גיל 26) – 12.5 אירו. למחזיקי כרטיס וינה פאס הכניסה בחינם. מדריך שמע – 4 אירו. לרשימת המחירים המלאה באתר הארמון. לחצו להזמנת כרטיסי כניסה מראש לארמון ולתערוכות השונות שבו. 

כתובת: Prinz Eugen-Straße 27

כיצד להגיע?

ניתן להגיע לארמון בלוודר העליון באמצעות הרכבת התחתית, הרכבת החשמלית או האוטובוס.

 1. רכבת תחתית: יש לנסוע בקו האדום הנקרא U1 עד לתחנת Südtirolerplatz (תחנת הרכבות המרכזית). משם יש ללכת כ-15 דקות. מפה
 2. רכבת חשמלית: קו D עד לתחנת Schloss Belvedere.
 3. אוטובוס: קו 69A עד לתחנת Quartier Belvedere.

 

 • ארמון בלוודר התחתון, בית החממה והאורוות המלכותיות

שעות פתיחה: בכול יום מ-10:00 בבוקר עד 18:00 (בימי שישי הכניסה היא עד 21:00).

שימו לב: הכניסה לאורוות אפשרית רק עד 12:00 בצהריים.

עלויות כניסה: מבוגר – 13 אירו, ילד (עד גיל 18) – חינם, פנסיונרים וסטודנטים (עד גיל 26) – 10 אירו. למחזיקי כרטיס וינה פאס הכניסה בחינם. מדריך שמע – 3.5 אירו. לרשימת המחירים המלאה באתר הארמון.

כתובת: Rennweg 6, 1030

כיצד להגיע?

ניתן להגיע לארמון בלוודר התחתון באמצעות הרכבת החשמלית

רכבת חשמלית:

 • קו 71 עד לתחנת Unteres Belvedere
 • קווים D, 2 עד לתחנת Schwarzenbergplatz. משם יש לצעוד כמה דקות ברגל.

 

 • בלוודר 21

שעות הפתיחה: ימי רביעי עד ראשון מהשעה 9:00 בבוקר ועד 18:00 (בימי רביעי ושישי הכניסה אפשרית עד 21:00 בערב).

עלויות כניסה: מבוגר – 8 אירו, ילד (עד גיל 18) – חינם, פנסיונרים וסטודנטים (עד גיל 26) – 6 אירו. למחזיקי כרטיס וינה פאס הכניסה בחינם. לרשימת המחירים המלאה באתר הארמון.

כתובת: Quartier Belvedere, Arsenalstraße 1,.

כיצד להגיע?

ניתן להגיע למוזיאון בלוודר 21 באמצעות הרכבת התחתית, הרכבת החשמלית או האוטובוס.

 1. רכבת תחתית: יש לנסוע בקו האדום הנקרא U1 עד לתחנת Südtirolerplatz (תחנת הרכבות המרכזית). משם יש ללכת כ-15 דקות. מפה
 2. רכבת חשמלית: קו D עד לתחנת Quartier Belvedere.
 3. אוטובוס: קו 69A עד לתחנת Quartier Belvedere.

 

כרטיסים משולבים לכניסה למתחם הארמונות

לחצו כאן להזמנת כרטיסי כניסה מראש לארמונות ולתערוכות השונות שבמתחם. 

כרטיס קלימט (מאפשר כניסה לארמון העליון והתחתון):

כרטיס בלוודר (מאפשר כניסה לארמון העליון והתחתון ולמוזיאון בלוודר 21):

 

מידע נוסף

 • האתר הרשמי
 • טלפון: 0043179557-0
 • אימייל: info@belvedere.at
 • מפה:

השאר תגובה

* באמצעות טופס זה אתה מסכים עם האחסון והטיפול של הנתונים שלך על ידי אתר זה

מאמרים נוספים שיעניינו אותך