fbpx
אוסטריה למטיילים

בית העירייה של וינה – הרטהאוס (Wiener Rathaus)

בניין העירייה של וינה (Wiener Rathaus) מרהיב ביופיו והוא נחשב למבנה הוינאי החשוב ביותר בסגנון הניאו-גותי (שאינו כנסייה). הוא נמצא ברובע הראשון בסמוך לרחוב הטבעת (Ringstraße) בין האוניברסיטה של וינה לבית הפרלמנט וממול לבית התיאטרון הלאומי של אוסטריה (Burgtheater). שטחו של בית העירייה הוא כ-40,000 מטרים רבועים! זהו מבנה גדול ביותר העמוס בחדרים מפוארים ובעיצוב מלכותי . הדיוק המופתי בעיצוב הקירות החיצוניים והפאר של חדרי המבנה העתיקים הופכים אותו לאחד מבתי העירייה היפים בעולם!

בבית העירייה נפגשת מועצת העיר ובה עובד ראש עיריית וינה. מאחר ווינה נחשבת למדינה בפני עצמה בתוך הרפובליקה של אוסטריה, ראש העיר נחשב גם לראש המדינה של וינה. בבית העירייה עובדים כ-2000 אנשים בכול יום.

נוסף על כך, בבית העירייה נמצאת הספרייה של העיר וינה וכן הספרייה האזורית והארכיון האיזורי.

לעיתים ישנם אירועים ציבוריים בתוך בית העירייה וכן סיורים מודרכים לתיירים. גם אם הגעתם והבניין סגור למבקרים, תוכלו להסתובב ברחבה הגדולה שבקדמת בית העירייה או בגנים המטופחים הסובבים את המבנה. כמעט בכול שבוע מתקיים אירוע ציבורי ברחבה של בית העירייה – פסטיבלי אוכל, פסטיבל סרטים, תחרות אופני פעלולים, החלקה על הקרח וכמובן שוק כריסמס רומנטי ויפה.

אין ספק שבית העירייה הוא אחד מסמלי העיר וינה ולכן אסור לפספס את הביקור בו כשמגיעים לוינה.

בית העירייה – מואר ומרהיב ביופיו

 

הרטהאוס (בית העירייה) – כל המידע

בית העירייה של וינה (בגרמנית Wiener Rathaus) נבנה בין השנים 1872 ל-1883 בסגנון הניאו-גותי בפיקוחו של הארכיטקט פרידריך פון שמידט שהיה זה שבנה לפני כן את הקתדרלה בעיר קלן שבגרמניה. המבנה מזכיר כנסייה במיוחד בשל המגדל הגבוהה שבמרכזו המתנשא לגובה של 97.9 מטרים. בראש המגדל ניצב פסל מתכת של איש העירייה (Iron Rathausmann) שמוסיף עוד 6 מטרים.

 

המגדל של בית העירייה

אמנם בית העירייה מזכיר כנסייה עתיקה, אך למעשה בנייתו הצליחה להרגיז את אנשי הכנסייה. בתקופת בנייתו של המבנה היה מקובל כי מבנים שאינם משמשים לצרכי דת לא יוכלו להיות גבוהים יותר ממבני הכנסייה. לאחר פנייה נרגזת של הארכיבישוף של וינה לקיסר פרנץ יוזף, הוחלט כי המגדל של בית העירייה יבנה רק בתנאי והוא לא יהיה גבוהה ממגדל כנסיית ווטיב הסמוכה (Votivkirche). המגדל של כנסיית ווטיב מתנשא לגובה של 99 מטרים.

כסמל לחופש כנגד הכנסייה החליט הארכיטקט פרידריך פון שמידט שהמגדל עצמו יהיה "רק" 97.9 מטרים, אך בראשו יהיה פסל שגובהו הוא 6 מטרים וכך הגובה הכולל של המגדל יהיה 104 מטרים (5 מטרים מעל המגדל של הכנסייה).

כדי לעלות לראש המגדל של בית העירייה יש לעלות 331 מדרגות בגרם מדרגות לולייני (עשינו זאת וזה לא היה קל בכלל).

הפסל שבראש המגדל מציג את שומר בית העירייה הלבוש בשריון אבירים מימי הביניים בדומה לשיריון של הקיסר מקסימיליאן הראשון. ב-1985 הוחלט ליצור העתק מדוייק של הפסל ולהציב אותו בפארק של בית העירייה, שם הוא עומד עד היום.

בית העירייה – מבט מכיוון ארמון הופבורג

החדרים המפוארים של בית העירייה

מבנה בית העירייה הוא מקום עבודתם של 2000 עובדי עירייה. ביקור בתוך מבנה העירייה מרהיב בהחלט, ובמהלכו ניתן לראות חדרי אירוח מפוארים ואולמות אירועים המשמשים לרוב לישיבות, קונצרטים או נשפים. החדרים המשמעותיים ביותר בבית העירייה הם:

חדר המועצה:

מאחר והעיר וינה אינה רק עיר הבירה של אוסטריה אלא נחשבת גם כמדינה אחת מבין ה-9 שמרכיבות את הרפובליקה האוסטרית יש לה מועצה משלה. בחדר זה מתכנסת מועצת וינה המונה כ-100 חברים הנבחרים לתקופת כהונה של 5 שנים. האלמנט המרשים ביותר בחדר המועצה זו הנברשת המרהיבה שתלויה במרכזו. קוטרה הוא 5 מטרים ועליה מורכבות 213 מנורות!. הנברשת יוצרה מקשה אחת ומשקלה הוא כ-3.5 טון! בעבר מוקמה הנברשת נמוך יחסית ובשל עוצמת החום הנפלט ממנה הפך החדר לסאונה של ממש. בשנות ה-60 של המאה הקודמת הוחלט להוריד את הנברשת, לקצר אותה ולתלות אותה שוב מטר אחד גבוה יותר.

תקרת העץ המפוארת מעוטרת ב-22 עלי ורד העשויים מזהב. מתחת לתקרה ישנם מספר ציורי קיר מרהיבים המציגים אירועים מההיסטוריה של וינה ואוסטריה.

מרבית החלונות בחדר זה שוחזרו בהתאם לתוכניות המקוריות, אחרי שנהרסו במהלך מלחמת העולם השנייה.

היכל האירועים:

היכל האירועים בבית העירייה היה במאה ה-19 הגדול ביותר בכול המדינה. אורכו הוא 71 מטרים, רוחבו 20 מטרים, וגובהו 18.5 מטרים. הוא משמש בעיקר עבור אירועים גדולים וחשובים כמו נשפים (אפילו הנשף של ויצ"ו מתקיים בו), תערוכות וקונצרטים. באופן תיאורתי, כ-1500 זוגות היו יכולים לרקוד ואלס בו זמנית ברחבת היכל האירועים.

בחלקו הקדמי של ההיכל ישנם שני מקומות עבור נגנים והם מעוטרים בציורי דיוקנאות של ארבעה מלחינים נהדרים: מוצרט, היידן, גלוק ושוברט. ההיכל מואר על ידי לא פחות מ-16 נברשות מרהיבות.

החצר הפנימית (Arkadenhof):

במרכז בית העירייה ישנה חצר פנימית רחבת ידיים. החצר משתרעת על שטח של 2804 מטרים רבועים, דבר ההופך אותה לאחת מהחצרות הפנימיות הגדולות באירופה. בגודלה היא מקבילה לחצר הנמצאת בארמון הדוג'ה בונציה. בעבודות שדרוג שנעשו לאחרונה בנתה הארכיטקטית סיליה טילנר (Silja Tillner) גג מתקפל המאפשר לקיים אירועים בחצר בית העירייה גם אם מזג האוויר אינו שמשי ויפה.

חדר הסנאט:

בהתאם לתוכנית המקורית של פרידריך שמידט, חדר הסנאט אכן משמש עבור הסנאט של העיר. זהו אחד החדרים המרשימים ביותר בבית העירייה. אחד האלמנטים היפים ביותר בחדר זה הוא תנור ההסקה היפהפה והמעוטר להפליא. תנור ההסקה היה מתנה מגילדת יצרני תנורי ההסקה בשנת 1885. בנוסף, קירות החדר מכוסים באריגי משי מסוג דמשק והתקרה מעוטרת להפליא. כמו כן ברחבי החדר ישנם דיוקנאות רבים של ראשי העיר וינה מהשנים שחלפו (הדיוקן העתיק ביותר מועבר למוזיאון כדי לפנות מקום לדיוקן ראש הממשלה האחרון שכיהן).

היכלי האבן (Steinsäle) וחדרי הבופה הצפוני ודרומי:

בבית העירייה ישנם שני היכלי אבן. ההיכל הראשון משמש בעיקר עבור טקסי חתונה ומסיבות עיתונאים. שטיח קיר מפואר המציג את שיקומה של העיר אחרי 1945, שלט הגיבורים של העיר וינה וציור של העיר וינה מהמאה ה-19 הופכים היכל זה למקום מושלם עבור אירועים מסוג זה.

היכל האבן השני נמצא בסמוך לאולם שלטי הגיבורים והוא משמש לרוב עבור חתונות.

 

חדרי הבופה הצפוני והדרומי

החדרים הסמוכים לחדר האירועים הגדול הם חדרי הבופה. במקור הם יועדו לאירועים עבור האצולה, אך הם הוסבו להיות חדרי מוזיקה ובופה (ומכאן שמם). כיום משמש חדר הבופה הצפוני כחדר כנסים. קירותיו של החדר מכוסים באריגי משי, מהתקרה תלויות נברשות נהדרות והתקרה עשויה עץ מעוטר להפליא.

חדר הבופה הדרומי משמש כיום כמשרדו של ראש העיר.

היכלי שלטי הגיבורים (Wappensäle):

חדרים אלה הם בעלי מראה מודרני יותר ובהם תלויים שלטי הגיבורים מכול 9 המדינות של הרפובליקה האוסטרית. גם בחדרים אלה ישנן נברשות, תקרת עץ ואריגי משי דמשק.

גרם המדרגות הגדול:

כשנכנסים לבית העירייה קשה שלא להתפעל מגרם המדרגות הנפלא שמוביל לקומות העליונות. גרם המדרגות עשוי אבן ומכוסה בשטיחים אדומים מלכותיים. לצידי גרם המדרגות ישנם עמודי אבן מרשימי, חלונות צבעוניים ונברשות מפוארות. גרם המדרגות מוביל בסופו לחדר האירועים הגדול. בקומת הביניים ישנו חדר לאכסון מעילים ותיקים עבור המוזמנים לאירועים. זהו חדר שמירת המעילים הגדול ביותר באוסטריה עם לא פחות מ-1700 מתלי בגדים.

 

 

הפארק שברחבת בית העירייה (Rathauspark)

הפארק הנמצא סביב בית העירייה יועד להיות פארק העיר עבור תושבי העיר. האחראי על תכנון הפארק היה ד"ר רודולף סיבק שמונה על ידי הקיסר פרנץ יוזף הראשון. הגן שעיצב סיבק משתרע על כ-40,000 מטרים רבועים והוא נפתח למבקרים בשנת 1873. הגן מחולק לשני חלקים סימטריים – הצפוני (Nordpark) נמצא בסמוך למבנה האוניברסיטה של וינה והדרומי (Südpark) סמוך לבניין הפרלמנט.

במרכז, בין הגנים ישנה רחבה ענקית שנראית כמו רחוב רחב ידיים המוביל אל בית העירייה. הרחבה של בית העירייה משמשת באופן תדיר עבור אירועי תרבות שונים כדוגמת פסטיבל הסרטים בחודשי הקיץ, שווקי חג המולד, החלקה על הקרח בימי החורף הקרים. בנוסף, הרחבה משמשת עבור הפגנות שונות.

הפארקים עצמם מכוסים במדשאות ירוקות, עצים ופרחים צבעוניים. במרכז הפארקים ישנן שתי מזרקות זהות המוקפות בספסלי ישיבה לרווחת התושבים. עצי הפארק עתיקים מאוד וחלקם הגיעו ממקומות אקזוטיים כמו יפן.

 

פסלים ברחבת הפארק

בסמוך לרחבה הגדולה של בית העירייה נמצאים שמונה פסלים גדולים של אישיויות חשובות בהיסטוריה האוסטרית. בעבר עמדו הפסלים האלה על גשר אליזבת' ליד כנסיית קרל.

אחד הפסלים הוא של יוזף פון זוננפלס שהיה יהודי ובנוסף על כך משפטן, ממנהיגי תנועת האילומינטי באוסטריה וחברו הקרוב של מוצרט. בתקופת שלטון הנאצים הפסל שלו הוחלף, אך לאחר המלחמה הושב למקומו ברחבת בית העירייה.

בתוך הפארקים שמצידי הרחבה הגדולה ישנם מספר פסלים קטנים יותר של דמויות חשובות כדוגמת המלחינים יוהאן שטראוס ויוזף לאנר. כמו כן ישנם פסלי פוליטיקאים אוסטריים הניצבים ממש ליד רחוב הטבעת.

מתחם משחקים לילדים

בסמוך לפארק ישנו מתחם משחקים הנמצא ליד רחוב Grillparzerstraße (בסמוך למלון אוסטריה טרנד).

 

 

סיורים מודרכים בבניין העירייה

אם התרשמתם ממגוון החדרים המרהיבים של בית העירייה, תשמחו לדעת כי מתקיימים סיורים מודרכים בתוך המבנה. במהלך הסיור, תוכלו לראות את החדרים שכתבנו עליהם במאמר.

זמני הסיורים: ימי שני, רביעי ושישי בשעה 13:00 (חוץ מימים בהם המועצה מתכנסת או בחגים לאומיים). למידע על זמני ההתכנסות של המועצה.

מחירים: חינם. אין צורך להירשם מראש.

שימו לב: הסיורים מוצעים בשפה הגרמנית, אך זו הזדמנות טובה לראות את המבנה מבפנים. ניתן לקחת מדריך אודיו בשפה האנגלית בחינם (רק זמנים בהם מתקיים הסיור המודרך ולאחר הצגת תעודה מזהה).

נקודת המפגש: City Information Friedrich-Schmidt-Platz 1

לבירורים: stadtinformation@post.wien.gv.at

 

 

מידע חיוני לביקור בבית העירייה – הרטהאוס

מתי להגיע?

בניין העירייה מרהיב ביופיו במהלך היום וגם במהלך הלילה. גם אם היה לכם יום עמוס ותוכלו להגיע לבית העירייה רק בערב, שווה לכם ביותר. המבנה מואר באופן נפלא (במיוחד בתקופת הכריסמס) והאיזור בטוח ונעים גם בשעות הערב המאוחרות.

איך להגיע?

הדרך הנוחה ביותר להגיע לבית העירייה היא באמצעות הרכבת התחתית. הקו הסגול, U2, עוצר בתחנה הנקראת Rathaus. היציאה מתחנת הרכבת התחתית היא בחלקו האחורי של בית העירייה. יש לצעוד כ-5 דקות כדי להגיע לרחבת בית העירייה וחלקו הקדמי המרשים ביופיו.

גם קווי החשמלית 1, 71 ו-D עוצרים ממש ממול לבניין העירייה. התחנה נקראת Rathausplatz/Burgtheater.

כתובת: Friedrich-Schmidt-Platz 1, 1010

מפה:

 

מקומות מעניינים הנמצאים בסמוך לבית העירייה

התיאטרון הלאומי של אוסטריה – Burgtheater

בית הפרלמנט

האוניברסיטה של וינה

כנסיית ההודיה

ארמון הופבורג

גן העם – volksgarten

מוזיאון ההיסטוריה של הטבע

מוזיאון ההיסטוריה של האומנות 

השאר תגובה

* באמצעות טופס זה אתה מסכים עם האחסון והטיפול של הנתונים שלך על ידי אתר זה

מאמרים נוספים שיעניינו אותך